Gazeta10

Kina e quan SHBA-në shkaktaren kryesore të luftës në Ukrainë

Në një intervistë për agjencinë shtetërore ruse të lajmeve “TASS” ambasadori i Kinës në Moskë, Zhang Hanhui, akuzoi Uashingtonin për mbështetjen e Rusisë për muri me zgjerime të përsëritura të aleancës së mbrojtjes së NATO-s dhe mbështetje për forcat që kërkojnë të lidhin Ukrainën me Bashkimin Evropian në vend të Moskës, shkruan Reuters, transmeton Gazeta10.

Si nismëtari dhe nxitësi kryesor i krizës ukrainase, Uashingtoni, ndërkohë që vendos sanksione gjithëpërfshirëse të paprecedenta ndaj Rusisë, vazhdon të furnizojë Ukrainën me armë dhe pajisje ushtarake, citohet të ketë thënë Zhang.

Qëllimi i tyre përfundimtar është të rraskapitin dhe shtypin Rusinë me një luftë të zgjatur dhe me sanksione.

Në një intervistë, Zhang tha se marrëdhëniet kino-ruse kishin hyrë në periudhën më të mirë në histori, e karakterizuar nga niveli më i lartë i besimit të ndërsjellë, shkalla më e lartë e ndërveprimit dhe rëndësia më e madhe strategjike.

Ai kritikoi vizitën e kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi javën e kaluar në Tajvanin vetëqeverisës, të cilin Kina e pretendon si të sajën, dhe tha se Shtetet e Bashkuara po përpiqeshin të aplikonin të njëjtat taktika të Ukrainës edhe në Tajvan, për të ringjallur një mentalitet të Luftës së Ftohtë, për të ndalur Kinën dhe Rusinë, dhe provokuar rivalitet dhe konfrontim të fuqive të mëdha.

Mosndërhyrja në punët e brendshme është parimi më themelor i ruajtjes së paqes dhe stabilitetit në botën tonë, tha Zhang, duke zbatuar parimin për të kritikuar politikën e Uashingtonit në Tajvan, por jo pushtimin e Rusisë në Ukrainë.

Rusia e quan pushtimin një “operacion special ushtarak” dhe thotë se ishte e nevojshme jo vetëm për të ruajtur sigurinë e saj, por edhe për të mbrojtur rusishtfolësit nga persekutimi.

Ukraina dhe Perëndimi thonë se këto janë pretekste të pabaza për një luftë perandorake agresioni kundër një fqinji që fitoi pavarësinë kur Bashkimi Sovjetik i udhëhequr nga Moska u shpërbë në vitin 1991. / Gazeta10

NË FOKUS

Screen Shot 2023-09-24 at 11.03
Ekskluzive: 30 sulmues të armatosur ndodhen në afërsi të Manastrit të Banjskës, janë të rrethuar nga Policia
384307148_759309882552137_8027141832280038016_n
“Çfarë të ju themi fëmijëve të Afrim Bunjakut sot?”– Haradinaj mesazh Qeverisë: Respektone uniformën
Screenshot 2023-09-24 132428
“Mos të na i përdorë uniformat tona në veri” - Familja e policit të vrarë thirrje Kurtit
Spahiu 01
"Ligj i budallëm" – Spahiu: Çmenduri me u shkatërru krejt ky armatim, Ibishi i përgjigjet
383072193_259112830440585_2639986133695545815_n
“Të tmerruar e të vjedhur” – Pelegrinët rrëfejnë sjelljen e terroristëve serbë në Manastir
Nexhi Ahmeti
Sulmoi rëndë mediat, Ahmeti i kundërpërgjigjet Nexhmedin Spahiut: Çmenduri, ke humbur arsyen
382420088_173221512426021_4282565184366915677_n-1-1
Pamje+18:Del pamja e njërit prej sulmuesve të vrarë në veri
IMG_2838
Po flasin rusisht: Del audioinqizimi brenda manastirit në veri