Gazeta10

Koret raciste ndaj Vinicius, burg për tifozët e Valencias

3 tifozë të Valencias janë dënuar ditën e sotme. Kjo ka të bëjë me koret raciste ndaj lojtarit të Real Madrid, Vinicius.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë klubi spanjoll nëpërmjet një komunikate zyrtare. Të 3 tifozët janë dënuar me tetë muaj burg dhe u është ndaluar hyrja në stadiumet e futbollit për një periudhë 2 vjeçare.

Tre të akuzuarit kanë pranuar përgjegjësinë e tyre penale dhe kanë kërkuar publikisht falje Vinicius dhe madrilenëve. Një dënim i tillë ndodh për herë të parë në Spanjë dhe ka marrë edhe vëmendjen kryesore.

“Real Madrid CF njofton se Gjykata Hetimore Nr. 10 e Valencias ka dhënë sot, të hënën, 10 qershor 2024, një dënim në përputhje me tre të rinjtë e akuzuar se kanë fyer, me britma dhe gjeste raciste, lojtarin tonë Vinicius Junior në ndeshjen e ligës që u zhvillua më 21 maj 2023 në stadiumin Mestalla midis Valencia CF dhe Real Madrid CF.

Të tre të pandehurit janë shpallur fajtorë për një krim kundër integritetit moral të Vinicius Junior, i rënduar nga veprimet me motive raciste, dhe secili prej tyre është dënuar me tetë muaj burg dhe i është ndaluar hyrja në stadiumet e futbollit për një periudhë prej dy vjet.

Tre të akuzuarit kanë pranuar përgjegjësinë e tyre penale dhe kanë bërë publike një letër ku kërkojnë falje drejtuar lojtarit tonë Vinicius Junior, Real Madrid CF dhe pjesës tjetër të personave që janë ndjerë të denigruar dhe të ofenduar nga sjellja e tyre. Përveçse shprehin keqardhjen e tyre, tre të akuzuarit u kërkojnë fansave në letrën e tyre që të largojnë të gjitha gjurmët e racizmit dhe intolerancës në gara.

Ky është dënimi i parë për akte të kësaj natyre të dhënë nga gjykatat dhe tribunalet penale”, thuhet në reagimin e Real Madridit.

NË FOKUS

image-78
Ndahet nga jeta gazetari dhe aktori kosovar
LAJMI-I-FUNDIT
Pamje shokuese teksa një burrë e rrah brutalisht një grua në Prizren
mirlind
Federata e Maqedonisë së Veriut reagon ndaj Mirlind Dakut: Kërko falje publike
cikloni
Cikloni në Itali, stuhitë afrohen në Ballkan dhe pastaj edhe në Kosovë
mjek-730x440-1-600x360-1
Vdes mjeku i njohur
komisiojii
​“Në villën e Radojiçiqit keni pi raki”/ “O zemlak, shefin ta kanë gjete në kipek me BIA-në” – Eskalon debati në Komision
5756utyty-1
E bëri shqiponjën para serbëve, UEFA e përjashton gazetarin kosovar
bes
Mes spekulimeve për ndarje, Bes Kallaku bën postimin që emocionoi të gjithë