Gazeta10

Kryeministri grek thotë se shteti nuk ishte në dijeni të përgjimeve telefonike të kreut të partisë opozitare

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis përsëriti të hënën se ai nuk ishte në dijeni se telefoni i kreut të Partisë Socialiste (PASOK) Nikos Androulakis ishte përgjuar në vitin 2021, duke provuar të distancohej në një fjalim drejtuar qytetarëve nga një skandal politik në rritje, shkruan Reuters, transmeton Gazeta10.

Rasti, i cili shpërtheu javën e kaluar, ka ndezur bujë, me partitë opozitare që kërkojnë një hetim të plotë dhe etiketimin e zbulimeve personale të Watergate të Mitsotakis.

Kryeministri, partia e të cilit përballet me një betejë për rizgjedhje vitin e ardhshëm, i kërkoi falje Androulakis të shtunën, duke thënë se ai nuk kishte njohuri për rubinetin e shërbimit të inteligjencës dhe nuk do ta kishte miratuar atë.

Të hënën Mitsotakis shtoi në një fjalim televiziv: “Ajo që ndodhi mund të ketë qenë e ligjshme, por ishte një gabim. Unë nuk e dija dhe padyshim nuk do ta kisha lejuar kurrë.”

Ai tha se kishte marrë vesh për përgjimin e Androulakis vetëm “disa ditë më parë” dhe njoftoi gjithashtu masa për të forcuar kontrollin e operacioneve të shërbimit të inteligjencës EYP dhe për të rritur transparencën mbi praktikat e tij.

Më herët atë ditë, kreu i EYP, Panagiotis Kontoleon dhe shefi i tij i shtabit Grigoris Dimitriadis, dhanë dorëheqje të papritur për këtë rast.

PASOK është partia e tretë më e madhe politike në Greqi dhe ishte për dekada rivali kryesor politik i partisë konservatore të Mitsotakis, Demokracia e Re. / Gazeta10

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë