Gazeta10

Kryeziu për vizitat e emisarëve: Presioni ndërkombëtarë për dialogun, shkak Serbia

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Arbreshë Kryeziu-Hyseni në “Info10” ka komentuar vizitat e emisarëve ndërkombëtarë në Kosovë lidhur me procesin e dialogut Kosovë-Serbi.

Kryeziu-Hyseni ka thënë se këto vizita nuk i sheh si një presion ndaj Qeverisës së Kosovës por si një përpjekje e akterëve për ta përfunduar sa më shpejt këtë proces.

‘Kemi parë që ka pasur vizita më të shpeshta të ndërkombëtarëve në Kosovë. Kemi parë një tentativë për ta intensifikuar këtë proces. Si Kosovë, si Qeveri kemi treguar që jemi të gatshëm të diskutojmë, edhe për planin franko-gjerman, ku kemi thënë se është një bazë e mirë mbi të cilin ne mund të ndërtojmë diskutimet, bashkë që çojnë drejt një marrëveshje finale, por të njëjtën gjë se ka bërë Serbia. Sigurisht përderisa kemi një palë bllokuese në dialog kemi edhe rritje të presionit. Nuk e shoh si presion, por përpjekje e akterëve që janë të përfshirë në dialog, që ky proces të përfundojë sa më parë”, ka thënë deputetja e VV-së./Gazeta10

NË FOKUS

ssssssssssss
Prishtina Mall, mrekullia arkitektonike nga Kosova
Capture-83
Nënë e bijë në Fushë-Kosovë dyshohet se u plagosën për çështje pronësore
kurti-albin-1-1500x1000
6 kushtet e Albin Kurtit për pranimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe
csfsdcfs
Prishtina Mall, investimi më i madh privat nga paslufta në Kosovë
ddddddddddddddddddddddaaaaaaaa
Lushtaku i PDK-së: Unë e mbështes qëndrimin e Kurtit, Kosovës nuk i duhet Asociacioni
w_57794423-920x560-1
Kryeministri kroat i reagon presidentit Milanoviq: Kosova është shtet i pavarur, s’e ka aneksuar askush
327879897_515184650744611_8125306403054678261_n
Ahmeti: Albin Kurti nuk e pranon “Zajednicën”, pikë
324383982_1231481120778257_7716010291127426959_n
Prishtina Mall, mrekullia arkitektonike dhe ekonomike nga Kosova