Gazeta10

Kurti: Më 1 shtator nisë implementimi i vendimit për targat 

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pas takimit të sontëm në Bruksel, ka thënë se Kosova më 1 shtator do të nisë implementimin e vendimit për targat. 

“Vendimi i Qeverisë së Republikës së Kosovës është vendim sovran i 29 qershorit. Jemi marrë vesh me partnerët evropianë dhe amerikanë që me datën 1 shtator vazhdon lëshimi i këtij dokumenti”, ka thënë Kurti. 

Teksa, ka bërë të ditur që Kosova është për lëvizje të lire, dhe lëvizja e lirë duhet të bëhet vetëm përmes rrugëve legale dhe jo ilegale, transmeton Gazeta10.

“Këtë cështje e kemi ngritur edhe me KFOR-in në Kosovë edhe sot me z.Stoltenberg, që nuk ka kuptim liria e lëvizjes në rrugë ilegale. Teksa, sa i përket vendkalimeve kufitare, ne po e bëjmë atë që e bënë Serbia tash e 11 vjet, një dokument shtesë, pa ua marrë asnjë dokument qytetarëve serbë”, ka thënë Kurti./Gazeta10 

NË FOKUS

vrasja-ne-malisheve-2-e1695197794625-673x480-1
Vrasja në Malishevë, trupi i pajetë ende në rrugë (FOTO)
Tenistja
Dëshmia tronditëse e tenistes franceze: Trajneri më përdhunonte tre herë në ditë
Screenshot 2023-09-20 113457
Vrasja në Malishevë - Viktima dhe dorasi ishin kolegë pune, la pas dy djem (Foto)
378300025_199794649674793_8964987076832914870_n
Pamje shokuese, familjari poston fotot e nipit të mitur që u rrah nga mësueset e një kopshti (Foto)
IMG_4246
E dhimbshme: Dy 18 vjeçarë shqiptarë vdesin në një aksident në Zvicër
Screenshot 2023-09-20 091948
Ekskluzive: Ky është personi që u vra në Malishevë (FOTO)
377107663_1262657837695256_5506678351404178209_n
Video virale e hajdutit kur “shtypet” nga traktori pasi tentoi ta vidhte
Familja-Shala-Elshani
Shkelja e dy këmbësorëve në Pejë : Familja Shala shtrijnë dorën e pajtimit ndaj Elshanit (VIDEO)