Gazeta10

Kurti në Bruksel kërkon anëtarësimin në NATO, Kosova ka treguar përkushtim

Kryeministri kosovar Albin Kurti para Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se Kosova synon anëtarësimin në aleancën e NATO-s, raporton Gazeta10.

“Kemi një vizion të qartë, kërkojmë anëtarësim në NATO, dhe kjo do të na mundësojë që të japim atë që vendet anëtare na kanë dhënë ne. Kërcënimet, rreziqet dhe sfidat që NATO-ja, i përballon sot ndjehen edhe nga vendi jonë. Institucionet kanë arsye të jenë vigjilente ndaj agjendës së dëmshme ruse për Ballkanin dhe Evropën. Qeveria dhe populli i Kosovës e mirëpret besimin dhe përkushtimin tuaj për paqe të qëndrueshme dhe sigurinë”, deklaroi Kurti në konferencë për media, raporton Gazeta10.

Shefi i Qeverisë së Kosovës edhe një herë ka ripërsëritur qëndrimin e vendit karshi anëtarësimit në NATO.

“Ne kërkojmë anëtarësimin në NATO dhe kjo do të na mundësojë që të japim atë që shtetet tjera na kanë dhënë neve si qytetarë”, theksoi Kurti një ditë para takimit me presidentin serb, Vuçiq. /Gazeta10

NË FOKUS

gresa
Gresa Behluli flet për gjendjen shëndetësore të babait të saj që u godit nga një veturë
shkurtja hajrushi
Burri i Shkurte Fejzës goditet nga një veturë
ermal
“Po lajmëroj largimin tim…”, Ermal Fejzullahu habit me postimn e fundit
gresa
Gresa Behluli del me një njoftim të rëndësishëm pasi babai i saj u godit nga një veturë
policia-naten-1-600x347-1
Rast tragjik në autostradën ‘Arbën Xhaferi’: Kjo është e reja që u gjet pa shenja jete
hajrush shkurte
Spitali i Prizrenit deklarohet rreth gjendjes shëndetësore të burrit të Shkurte Fejzes
ajazi
Dy muaj pasi humbi fëmijën, ndërron jetë drejtoresha e Dhomës Ekonomike të gruas
reagimi-Behluli
Burri i Shkurte Fejzës i reagon ashpër Shefqet Krasniqit, e quan atë psikopat