Gazeta10

Kurti për Financial Times: Kosova kërkon ndihmë nga perëndimi për t’i arrijë ambicet për BE dhe NATO

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për Financial Times ka thënë se Kosova ka nevojë për ndihmën e aleatëve për vendet mosnjohëse. 

Ne kemi nevojë për ndihmën e aleatëve dhe partnerëve tanë – Mbretërisë së Bashkuar, ShBA-së, Gjermanisë, Francës, Italisë dhe të tjerëve – për të na ndihmuar me vendet mosnjohëse”, citohet të ketë thënë Kurti.

Kryeministri Kurti ndër të tjera në këtë intervistë, u ka kërkuar fuqive perëndimore që të ndihmojnë Kosovën që të arrijë ambicien për t’u bashkuar me BE-në dhe NATO-në.  

“... duke i bindur qeveritë hezituese që të njohin pavarësinë e vendit dhe duke i bërë presion Serbisë që të zgjidhë tensionet dekadash të gjata mbi shtetësinë e saj”, citohet të ketë thënë Kurti./Gazeta10

NË FOKUS

Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
Shala- Kerstiqi
Përplasen Kërstiqi dhe Shala- “Kurrë mos e harro që jam serb e që e pranoj realitetin e Kosovës”
336524107_3440503419558543_7262121772771312521_n
Reagon Halil Kastrati: Djali im është mirë e shëndoshë
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
335745736_770412834416604_1430752914861605177_n
Dialogu apo Big Brother, qytetarët befasojnë në sondazhin e Emisionit të Mëngjesit (VIDEO)
336267086_595735819249913_2802709335561007739_n
Emocionuese, shqiptari nga Kosova - pilot i Forcave Ajrore Amerikane (Video)