Gazeta10

Kurti: Politika autoritare e Vuçiqit ua vështirësoi jetën serbëve etnikë në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, teksa ka folur për dialogun me Serbinë dhe situatën e sigurisë në vend, ka thënë se sfidë mbetet politika, derisa ka kritikuar qasjen e presidentit serb, Aleksandër Vuçiq.

Në një opinion të botuar në “The New York Times”, Kurti tha se politika autoritare e Beogradit ua ka vështirësuar veçanërisht jetën serbëve etnikë në Kosovë.

“Sfidë mbetet edhe politika. Në vitin 2017, Aleksandar Vuçiq, një ish-ministër i propagandës nën Millosheviçin, u bë president i Serbisë. Ngritja e tij shënoi një kthim në politikën autoritare, etnonacionaliste të Millosheviçit, veçanërisht në llojin ekspansionist. Politika autoritare e Beogradit ua vështirësoi veçanërisht jetën serbëve etnikë në Kosovë”, tha Kurti.

Atyre, tha Kurti, iu desh të luanin rolin si pakicë në një vend të ri me një popullsi prej përafërsisht 93 për qind shqiptarë etnikë dhe 7 për qind të përbërë nga pakica të tjera, duke përfshirë romët dhe turqit.

“Serbia e ka penguar këtë integrim. U desh trimëri që serbët etnikë t’i bashkoheshin institucioneve dhe të bëheshin pjesëmarrës aktivë në vend”, tha Kurti.

NË FOKUS

askk
Ky është numri i banorëve për secilën komunë të Kosovës
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
vdess
Vdes aktori i njohur në moshën 46 vjeçare, dyshohet se shkaktar ishte nxehtësia
drita
Vdes aktorja e humorit Drita Duraku
faton
“Më është bërë zullum”- Faton Hajrizi shfaqet me një video, tregon arsyen e arratisjes nga burgu i Smrekonicës
faton
Faton Hajrizi lajmërohet sërish nga arratia, Sveçlës ia shan mbiemrin dhe i vë bast: Kurrë nuk mundesh me më kapë
ylli
Zbulohet vajza misterioze në krah të Ylli Limanit
vd
Vdes e reja nga Prishtina, vuante nga një sëmundje e rëndë