Gazeta10

Kush është Mrika Nikçi – alpinistja që ngjiti 7 majat më të larta në botë pa i mbushur 18 vjet 

Mrika Nikçi – është alpinistja kosovare e cila në moshën 17 vjeçare, së bashku me babanë, Arianitin, kanë ngjitur majat më të larta në shtatë kontinente të botës.

Madje, në njërën nga ngjitjet, ajo së bashku me babaun, ishin bllokuar për 11 ditë në kontinentin e ngrirë të Antraktidës, transmeton Gazeta10.

Në vitin 2020, në një deklaratë për medie, Mrika kishte treguar se ngjitjen në majet më të larta, e kishte pasur qëllim jetësor. Teksa kishte deklaruar se do të vazhdonte me projekte të ardhshme për ngjitje në maje të larta.

Fatkeqësisht gjatë ditës së sotme, alpinistja ndjekësit e saj nuk i njoftoi për ndonjë ngjitje të re, por për një sulm seksual që i kishte ndodhur në qendër të Pejsë, në mbrëmjen e 27 shtatorit.

Nikçi ka thënë se është në gjendje të rëndë emocionale, dhe e tmerruar nga ky akt./Gazeta10 

https://gazeta10.com/category/live/

NË FOKUS

IMG_9162
Ky është 61-vjeçari që u gjet i vdekur në një motel në Ferizaj (Foto)
ermal
“Po lajmëroj largimin tim…”, Ermal Fejzullahu habit me postimn e fundit
policia-naten-1-600x347-1
Rast tragjik në autostradën ‘Arbën Xhaferi’: Kjo është e reja që u gjet pa shenja jete
IMG_9159
Gjendet në Hamburg nga policia gjermane vajza e mërgimtarit kosovar
ajazi
Dy muaj pasi humbi fëmijën, ndërron jetë drejtoresha e Dhomës Ekonomike të gruas
Screenshot 2024-02-15 231958
Të shtënat tek ‘Bregu i Diellit’- Zbulohen se kush janë dy personat që u plagosën dhe të dyshuarit e arrestuar për këtë plagosje
reagimi-Behluli
Burri i Shkurte Fejzës i reagon ashpër Shefqet Krasniqit, e quan atë psikopat
visarii
I dyshuar për vrasjen qe tronditi Norvegjinë - Kush është Visar Avdyli qe u arrestua nga policia e Kosovës?