Gazeta10

Kush është Salman Rushdie – novelisti që u sulmua sot me thikë 

Mëngjesin e sotëm në New York, është sulmuar me thikë shkrimtari i njohur, Salman Rushdie. 

Sulmi ndaj tij ndodhi përgjatë një paraqitjeje në Institutin Chautauqua, transmeton Gazeta10. 

Por, kush është novelisti i cili për vite të tëra mori këcërnime me vdekje? 

Salman Rushdie – novelist me origjinë indiane, u urdhërua të vritej nga Irani qysh në vitin 1989, për shkak të publikimit të romanit të tij të katërt “Vargjet Satanike”. Kjo për shkak se disa besimtarë mysliman cilësuan se romani përmbante mesazhe blasfemuese. 

“Vargjet Satanike”, u ndalua në shume vende me popullësi me shumicë muslimane, qysh pas botimit të tij në vitin 1988.Teksa, vetem një vit më vonë, Ayatollah Ruhollah Khomeini, atëherë lideri i Iranit, shpalli një dekret fetar, duke u bërë thirrje muslimanëve të vrisnin novelistin për blasfemi./Gazeta10 

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
auto_termet1575464846
Turqia goditet sërish nga tërmeti
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë