Gazeta10

La Liga do të luhet edhe në Amerikë prej sezonit 2025/26

La Liga do të luhet edhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Jo menjëherë, as në sezonin tjetër, por pas disa vitesh, disa ndeshje të kampionatit spanjoll do të luhen në SHBA.

Këtë e ka bërë të ditur presidenti i La Ligas, Javier Tebas në një intervistë për “Expansion”.

“Nuk e di kur, por këtë radhë La Liga do të luajë ndeshje zyrtare edhe jashtë vendit. Mendoj se mund të nisim nga sezoni 2025/26”, deklaroi fillimisht ai.

“Të luajmë ndeshje zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës do ta përforcojë pozicionin tonë në tregun amerikano-verior, që është i dyti për La Ligan, pas tregut spanjoll. Jemi duke garuar hap pas hapi me kampionatet tjera të forta, kështu që duhet ta bëjmë këtë hap që disa ndeshje të kampionatit t’i luajmë jashtë vendit, për t’i kaluar ato”, shtoi tutje kreu i futbollit spanjoll.

Spanja e ka provuar që ta zhvendosë Superkupën e saj në Arabinë Saudite, ndërsa do të jetë mjaft interesant të shihen edhe ndeshjet e La Ligas të luhen në një kontinent tjetër.

Natyrisht, do të ketë edhe palë të pakënaqura, sidomos tek klubet, duke e pasur parasysh lodhjen e ekipit shkaku i lëvizjeve dhe udhëtimeve.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
faton-600x360
“Me kaq e përfundoj…” – A ishte një sinjal ‘zhdukja’ e Faton Hajrizit nga TikTok-u?
fatonii
Mediat serbe nxjerrin një video, pretendojnë se Faton Hajrizi vodhi një biçikletë në Lloznicë para se të vritej