Gazeta10

La Liga paraqet ankesë zyrtare në lidhje me fyerjet raciste ndaj lojtarit dhe trajnerit të Sevillas

 La Liga ka raportuar abuzimin racist dhe ksenofobik ndaj lojtarit Marcos Acuna dhe trajnerit Quique Sanchez Flores gjatë ndeshjes së të shtunës ndaj Getafes.

Sevilla ka dënuar këtë akt dhe La Liga ka paraqitur ankesë zyrtare në “Komisionin Kundër Dhunës dhe Komitetin e Garave të Federatës Spanjolle të Futbollit (RFEF)” në lidhje me këto dy incidente.

Loja u ndërpre përkohësisht në minutën e 68-të , me një paralajmërim të lëshuar në stadium – siç përcaktohet nga protokolli kundër racizmit të La Liga-s – pasi u dëgjuan sharje raciste të bërtitura nga një pjesë e turmës sipas raportit të ndeshjes së arbitrit.

Trajneri i Sevillas, Sanchez Flores tha në konferencën e tij për shtyp pas ndeshjes se ai ishte quajtur “cigan” nga një grup tifozësh gjatë takimit.

Përndryshe Sevilla, ka fituar ndeshjen e përmendur ndaj Getafes me golin e vetëm që është shënuar nga Sergio Ramos në minutën e 5-të, dhe gjenden në pozitën e 14-të në tabelë.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
faton-600x360
“Me kaq e përfundoj…” – A ishte një sinjal ‘zhdukja’ e Faton Hajrizit nga TikTok-u?
fatonii
Mediat serbe nxjerrin një video, pretendojnë se Faton Hajrizi vodhi një biçikletë në Lloznicë para se të vritej