Gazeta10

LDK: Opozita duhet të konsultohet dhe të dëgjohet para se të ndërmerren veprimet

Lidhja Demokratike e Kosovës përmes një komunikate për media ka reaguar lidhur me mungesën e saj në takimin e krerëve të shtetit që u zhvillua sot, ku ka thënë se opozita duhet të konsultohet para se të merren veprimet, shkruan Gazeta10.

Në komunikatën e tyre thuhet se LDK i ka dhënë mbështetje mbrëmë Qeverisë së Kosovës por në bazë të asaj se si shkuan gjërat e kanë kuptuar se institucionet nuk janë koordinuar me askënd.

Po ashtu, LDK ka thënë se Presidentja e ka ftuar sot në takim opozitën për ta mbuluar dështimin dhe papërgjegjësinë.

Tutje, është thënë se Lidhja Demokratike e Kosovës mund ta ndihmojë qeverinë por jo të marrë përsipër gabimet e saj.

Këtu keni komunikatën e plotë:

“KOMUNIKATË PËR MEDIE

1 gusht 2022, Prishtinë

Lidhja Demokratike e Kosovës dje, i dha mbështetje institucioneve të Republikës së Kosovës në lidhje me shtrirjen e ligjshmërisë në gjithë territorin e vendit. Dënuam sulmin ndaj Policisë së Kosovës që po ushtronte mandatin e saj kushtetues. Kërkuam koordinim me bashkësinë ndërkombëtare dhe theksuam që Kosovës në këto momente i duhen më së shumti siguria dhe qetësia.

Nga dështimi i mbrëmshëm, kuptuam që institucionet nuk janë koordinuar me askënd dhe se nuk kanë qenë të përgatitura për situatën e djeshme.

Ndërsa sot, pas dështimit, Presidentja ftoi në takim partitë opozitare me Qeverinë. Për çfarë? Për të mbuluar dështimin dhe papërgjegjësinë?

Opozita duhet të konsultohet dhe të dëgjohet para se të ndërmerren veprimet. Opozita mund të ndihmojë Qeverinë që të mos gabojë, por nuk mund të marrë përsipër dështimet e saj.

Mbështesim vendosjen e reciprocitetit, si masë e drejtë e çdo shteti sovran. Në të njëjtën kohë, koordinimi me aleatët tanë është kërkesë e përhershme e Lidhjes Demokratike të Kosovës. Ky koordinim është kushti i vetëm i suksesit

LDK – ZYRA PËR INFORMIM”, thuhet në komunikatën e LDK-së. / Gazeta10

NË FOKUS

gruaja
Vrasja e gruas në Pejë nga burri i saj, detajet e fundit nga rasti tragjik
valonn
Ky është i dyshuari për vrasjen e gruas në Ferizaj
vrasja-576x360-1
Vrasja në Pejë, reagojnë nga komuna: Gjyljeta punonte qe 20 vjet si asistente e stomatologut
1-55-600x360-1
Një grua sulmon dhe rrah keq një grua tjetër në Prishtinë, arrestohet brenda pak minutave
akil
“Akil Gjakova është në arrati”, avokatja e gruas së tij jep detaje për divorcin e dhunshëm
850x600_ilustrim-shiriti-i-ndalimit-policia-e-kosoves-foto-Ridvan-Slivova-3-780x439-11619711563
Zbulohet identiteti i gruas që dyshohet se u vra nga bashkëshorti në Ferizaj
IMG_5024
Aksidenti tragjik në Leposaviq, këta janë personat që mbetën të vdekur
436305588_836502955177305_7501723294438286291_n
"Pse ta mori jeten Edi qe aq shume e mbrojte dhe e dashte"-Vrasja e gruas në Pejë, reagon njëri nga familjarët