Gazeta10

Lista e pritjes, 1700 pacientë në ankth për koronografi

Raporti: Arbenita Ilazi / Kanal10

Mbi 500 persona janë pjesë e listës së pritjes për koronarografi në QKUK. Prej muajsh, pacientët e familjarët jetojnë mes ankthit dhe shpresës për një intervenim të mundshëm. QKUK është e vetëdijshme për gjendjen e krijuar por thotë se ka mungesë të hapësirave dhe aparaturës.

Pritjet e gjata në oborrin e QKUK-së, janë bërë të lodhshme për pacientët që duhet ta bëjnë koronarografinë.

Ata thonë se kanë muaj që po presin për ta kryer këtë shërbim.

Emrat i kanë vendosur në një listë të pritjes por telefonatat me ndonjë lajm të mirë mungojnë.

Familjari i njërit nga pacientët, në kushtet anonimiteti – ka rrëfyer për Kanal 10 historinë e dhimbshme të pritjes .

Për situatën e krijuar, nga QKUK, thonë se kjo po ndodhë për shkak të mungesës së aparaturës dhe hapësirave.

E numri i qytetarëve që presin, është mbi 500 sipas shefit të Kabinetit në Kklinikën e Kardiologjisë në QKUK, Daut Gorani.  

Gazetari që mbulon shëndetësinë, Bujar Vitija thotë se rrëmuja nga lista e pritjes që krijohet është edhe më e madhe se që mendohet. 

Klinikia e Kardiologjisë, perveç këtij problem është duke u përballur edhe me mungesë të infermierëve dhe mjekëve që po largohen nga Kosova.

Kanal10 ka dërguar pyetje edhe në ministrinë e Shëndetësisë për të pyetur nëse kanë ndonjë plan për këtë situatë por pa marrë ndonjë përgjigje. /Gazeta10

NË FOKUS

albin-kurti-1880x1254-1
Kurti thyen heshtjen, tregon mbështetjen e kujt e ka për ndërhyrjen në veri
kurti-3
Kurti zgjohet me reagim për veriun - U dërgon mesazhe ndërkombëtarëve dhe serbëve në veri
kerstiq veriu
Gazetari serb nga veriu: Rezistenca e serbëve vdiq sot, mjaftuan disa policë e shok-bomba
346132544_251573380886211_2478339792372512310_n
Pamje dramatike nga rrahja në aeroport (VIDEO)
IMG_6871-1024x700-1
Gruaja kosovare që u vra nga burri në Zvicër, la pas vetes 4 fëmijë
kerstiq veriu
Lëndohet gazetari serb, Branislav Kërstiq, goditet me mjete të forta në Zveçan
p06-191004-314
“Katër fëmijë i kam lënë pa bukë”: Këshilltari i shkarkuar i Konjufcës ankohet për kredin 76 mijë euro
maxresdefault (1)
"Më mirë lexo çfarë thotë pjesa tjetër e botës" - Vazhdon përplasja e ashpër e Von Cramonit me Bashën