Gazeta10

Lufta në Ukrainë, The Guardian përmbledh disa ngjarje, përmend edhe Kosovën

Prestigjozja britanike, The Guardian, në një përmbledhje të fundit të dedikuar luftës në Ukrainë, ka përmendur dhe Kosovën, raporton Gazeta10.

Lajmi për tërheqjen e trupave ukrainas nga Kosova ka zënë vend në përmbledhje e së përditshmes The Guardian.

“Ukraina po tërheq 40 trupa paqeruajtës të saj nga misioni i udhëhequr nga NATO në Kosovë, i cili ka gjithsej 3,800 trupa, sipas njoftimeve nga Ukraina. Në mars, Zelensky nxori një dekret që të gjitha misionet të kthehen në Ukrainë për të mbështetur luftën”, shkruan The Guardian, transmeton Gazeta10.

Kujtojmë se sot është dita e 162 që kur Rusia ka filluar një pushtim në shkallë të plotë ndaj Ukrainës. Rusia është përballur me rezistencë ushtarake në Ukrainë si dhe me sanksione ekonomike dhe politike nga Perëndimi. / Gazeta10

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë