Gazeta10

Matoshi komenton deklaratën e O’Brien: Kosova ka të drejtë ta mbrojë territorin e vet

Komentatori politik, Halil Matoshi ka deklaruar se ShBA-të për më shumë se 40 vite vazhdojnë t’a mbrojnë Kosovën dhe të drejtën e saj për sovranitet, raporton gazeta10.

Matoshi teksa fliste në studion e Politiko të Kanal 10, për vizitën e parë të delegacionit kosovar në ShBA, në krye me presidentin Ibrahim Rugova, tha se çështja e Kosovës ka evoluar ndër vite.

“Në kontekstin e të 90tave duhet ta dimë që synimi jonë ka qenë rritjen e çështjes së Kosovës duke e bërë si çështje globale, me i dhimbt dikujt. Ku ka cështje të të drejtave të njeriut është shiku vazhdimisht si problem i të drejtave të njeriut sepse rezoluta e parë në kongresin amerikan është bë në vitin 1984, pas demostratave dmth kemi fiks 40 vjet që Amerika na mbron, domehtënë Amerika institucionale por cështja ka evoluar dhe sot praktikisht në ShBA nidhem mirë,e them me kreni që edhe sot flitet për të drejten e Kosovës me u vetmbrojt, me i mbrojt kufinjët e saj, sovranitetin e saj”, tha Matoshi.

Ndërkaq se mbështetja e ShBA-vë ndaj Kosovës po vazhdon ende, sipas Matoshit këtë e dëshmon deklrata e ndihmësekretarit amerikan, James O’Brien.

“Sot sipas këtij zotërisë O’Brien Kosova ka të drejt me e mbrojt territorin e vet, me ushtrinë e vet edhe me armatimet e veta dhe ndihem po ashtu mirë që kam qenë pjesë e një qeverie e cila, po ashtu themelu Ushtrinë e Kosovës”, përfundoi Matoshi. /Gazeta10

NË FOKUS

askk
Ky është numri i banorëve për secilën komunë të Kosovës
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
vdess
Vdes aktori i njohur në moshën 46 vjeçare, dyshohet se shkaktar ishte nxehtësia
drita
Vdes aktorja e humorit Drita Duraku
faton
“Më është bërë zullum”- Faton Hajrizi shfaqet me një video, tregon arsyen e arratisjes nga burgu i Smrekonicës
faton
Faton Hajrizi lajmërohet sërish nga arratia, Sveçlës ia shan mbiemrin dhe i vë bast: Kurrë nuk mundesh me më kapë
ylli
Zbulohet vajza misterioze në krah të Ylli Limanit
vd
Vdes e reja nga Prishtina, vuante nga një sëmundje e rëndë