Gazeta10

Matoshi për spiunët e shërbimeve jugosllave: Unë i njoh personat që më arrestuan, morën azil

Në një aksion të institucioneve të sigurisë së Kosovës ku janë të përfshirë Agjencia e Kosovës për Inteligjencë (AKI), Prokuroria Speciale dhe Policia, janë ndaluar dy persona të nacionalitet shqiptar si të dyshuar për veprën penale-spiunazhë.

Arrestimi i tyre ka qenë temë debati në emisionin ‘Politiko’ në Kanal10.

Komentatori politik, Halil Matoshi duke folur për spiunazhin, ka thënë se i njehë disa prej atyre personave që e kanë spiunuar atë dhe tani shëtisin të lirë në Kosovë, raporton gazeta10.

Sipas tij, disa prej atyre madje edhe kanë marrë edhe azil.

“Qe ka spiun të ish-shërbimeve sekrete jugosllave, kjo është e vërtetë dhe këtë nuk duhet shumë fakte për ta pohuar. Unë kam qenë i arrestuar në vitet e 90-ta dy a tri herë dhe i njoh sot që shumica nga ta janë të lirë, bile disa kanë marrë azil në emër të punës që me kanë arrestuar mua”, ka thënë Matoshi. /Gazeta10/

NË FOKUS

image-78
Ndahet nga jeta gazetari dhe aktori kosovar
LAJMI-I-FUNDIT
Pamje shokuese teksa një burrë e rrah brutalisht një grua në Prizren
mirlind
Federata e Maqedonisë së Veriut reagon ndaj Mirlind Dakut: Kërko falje publike
cikloni
Cikloni në Itali, stuhitë afrohen në Ballkan dhe pastaj edhe në Kosovë
mjek-730x440-1-600x360-1
Vdes mjeku i njohur
komisiojii
​“Në villën e Radojiçiqit keni pi raki”/ “O zemlak, shefin ta kanë gjete në kipek me BIA-në” – Eskalon debati në Komision
5756utyty-1
E bëri shqiponjën para serbëve, UEFA e përjashton gazetarin kosovar
bes
Mes spekulimeve për ndarje, Bes Kallaku bën postimin që emocionoi të gjithë