Gazeta10

Nancy Pelosi: Nuk do ta braktisim Tajvanin

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara, Nancy Pelosi, ka premtuar ndihmë dhe solidaritetit të rëndësishëm të Amerikës për Tajvanin, në një takim historik të mbajtur me preisdenten e Tajvanit, Tsai Ing-wen, e cila u zotua të mos tërhiqet përballë kërcënimeve ushtarake nga Kina, raporton Gazeta10.

“Në një konferencë shtypi të mërkurën, Pelosi vuri në dyshim motivimet e presidentit kinez Xi Jinping kur u pyet për përgjigjen e tij të fortë ndaj vizitës së saj. Kina është zotuar për “pasojat” dhe ka thënë se do të fillojë stërvitjet me zjarr të drejtpërdrejtë afër Tajvanit të enjten”, shkruan The Guardian, transmeton Gazeta10.

“Është me të vërtetë e rëndësishme që mesazhi të jetë i qartë .. [SHBA] është e përkushtuar ndaj sigurisë së Tajvanit … por ka të bëjë me vlerat tona të përbashkëta të demokracisë dhe lirisë dhe se si Tajvani ka qenë një shembull për botën … Nëse ka Pasiguritë e presidentit të Kinës në lidhje me situatën e tij politike nuk i di”, ka shtuar Pelosi.

“Delegacioni ynë erdhi në Tajvan për të bërë të qartë se nuk do ta braktisim Tajvanin dhe ne jemi krenarë për miqësinë tonë të qëndrueshme”, tha Pelosi të mërkurën. Tani më shumë se kurrë, solidariteti i SHBA me Tajvanin ishte “vendimtar”, ka thënë më tej Pelosi. / Gazeta10

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë