Gazeta10

Nis sheshi para shkollës “Elena Gjika” në kryeqytet

Raporti: Egzona Shala/Kanal10


Rruga “Emin Duraku”, afër shkollës Elena Gjika në kryeqytet, nga e enjtja është shndërruar në shesh. Për mbylljen e kësaj rruge, me vite shkolla dhe prindërit kanë dërguar kërkesë në komunë, pasi sipas tyre, do të sillte siguri për nxënësit. Nga komuna kanë thënë se ky projekt do të zhvillohet edhe në shkolla të tjera të kryeqytetit.

Këto mbrojtëse, ishin e vetmja mënyrë për ta bërë të sigurt qarkullimin e nxënësve afër shkollës “Elena Gjika” në Prishtinë.

Tani për sigurinë e tyre, ky projekt për pak javë pritet të jetësohet, ku rruga “Emin Duraku” do të shndërrohet në një shesh, në të cilën do të ndalohet qarkullimi i automjeteve, e do të rritet siguria për nxënësit e shkollës.

Këtij lajmin i janë gëzuar nxënësit, të cilët thonë se shumë herë kanë hasur në rrezik nga makinat.

Një vendim i tillë, sipas prindërve, do të duhej të merrej shumë kohë më parë.

E në anën tjetër, banorët e lagjes thonë se ky është një veprim i vonshëm i komunës, ani pse do të paraqet problem për trafikun.

Iniciatori i këtij projekti, Osman Vitija, njëherësh ish-drejtor i shkollës “Elena Gjika” thotë se 14 vite më parë kishte dërguar kërkesën në komunë për mbylljen e kësaj rruge.

Përfaqësues të shkollës thonë se me mbylljen e kësaj rrugë presin të eliminohet rreziku për nxënësit.

Nga Komuna e Prishtinës kanë thënë se projekti përfshin edhe shkolla të tjera të kryeqytetit që pritet të fillojnë në muajt e ardhshëm.

Inaugurimi i projektit pritet të bëhet në shënimin e ditës së shkollës, më 31 mars të këtij viti.

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë