Gazeta10

Një mbishkrim që mohon gjenocidin në Srebrenicë është vendosur në qendër të Beogradit

Në një ndërtesë në rrugën Knez Mihailova në qendër të Beogradit, është shfaqur një grafit i madh në të cilin në anglisht shkruhet: “I vetmi gjenocid në Ballkan ishte kundër serbëve”.

Nën mbishkrimet, firma është lënë nga organizata e djathtë Patrulla e Popullit.

Më 30 maj, organizata postoi një video të mbishkrimeve në kanalin e saj Telegram. “I vetmi gjenocid në Ballkan është kryer kundër popullit tonë, popullit serb. Dhe ky është slogani i duhur dhe fushata e duhur për sot. Ne nuk jemi një komb gjenocidal dhe këtë e dimë të gjithë”, thuhet në video.

“Turqit me shekuj na kanë marrë skllevër, sot në Turqi jetojnë mbi gjashtë milionë serbë. Më vonë austrohungarezët i konvertuan ata serbë që po iknin nga turqit në katolicizëm. Gjithashtu në Ballkanin tonë turqit u turqizuan. dhe kështu disa popuj të rinj si boshnjakët, mbi 70 për qind e kroatëve janë katolikizuar nga austro-hungarezët”, shtoi videoja e diskutueshme.

Kujtojmë se në fund të muajit të kaluar Asambleja e Përgjithshme e OKB-së miratoi një rezolutë me të cilën shpallet 11 korriku si Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të Gjenocidit në Srebrenicë dhe dënohet mohimi i gjenocidit dhe glorifikimi i kriminelëve të luftës.

Për rezolutën votuan 84 nga 193 shtete anëtare të OKB-së, 19 ishin kundër dhe 68 abstenuan, kryesisht me shpjegimin se nuk kishte konsensus të nevojshëm.

Rezoluta u propozua nga Gjermania dhe Ruanda, dhe në mesin e sponsorëve ishin rreth dyzet vende.

NË FOKUS

Përplasen ‘keq’ Ahmet-Geci: A je i bindur që ti ka vra shokët Hashim Thaçi?
Përplasen ‘keq’ Ahmeti-Geci: A je i bindur që ti ka vra shokët Hashim Thaçi?
Screenshot_15-1
Gani Germia jep deklaratën e fortë për ish menaxherin: Ai nuk është burrë hiq, ka 24 orë kohë për me e prish kontratën
LAJMI-I-FUNDIT
Aksident i rëndë, BMW ndahet në gjysmë (Pamje)
xhamia-600x330-1
E rëndë: Vdes në moshën 36 vjeçare hoxha Ekrem Kodraliu
ndii
NDI mohon se sondazhi për rënditjen e partive politike i publikuar sot në disa media është i tyre
hjg
“E çova në fushë dhe e vrava”, rrëfimi në polici i dajës që i mori jetën mbesës 11-vjeçare
arbeni
Arben Ahmeti dhe Gani Geci sqarohen pas degradimit në debat- deklaratat e plota të tyre
111
Ish menaxheri pengon rikthimin e Taynës, ia “bllokon” këngën e re në YouTube