Gazeta10

OBSH: Pluhuri i talkut dyshohet se shkakton kancer tek gratë

Agjencia e kancerit e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) vlerësoi sot se pluhuri i talkut është “ndoshta kancerogjen” për njerëzit, por një ekspert i pavarur paralajmëron se njoftimi nuk duhet të keqinterpretohet në fillim dhe të merret si diçka që shërben si provë.

Vendimi bazohet në “prova të kufizuara” që pluhuri i talkut mund të ndikojë në zhvillimin e kancerit të vezoreve tek gratë, “prova të mjaftueshme” që lidhet me zhvillimin e kancerit tek minjtë dhe “prova të forta mekanike” që ka shenja të kancerogjenitetit të tij në qelizat njerëzore, njoftoi Agjencia Ndërkombëtare për Kërkimin e Kancerit (IARC) me qendër në Lion.

Talku është një mineral natyral që përdoret shpesh për të bërë pluhur për fëmijë. Shumica e njerëzve janë të ekspozuar ndaj talkut në formën e pluhurit për fëmijë ose kozmetikës, thuhet në deklaratën e IARC.

Por ekspozimi më i madh ndaj talkut është në momentin kur ai nxirret, përpunohet apo përdoret për të prodhuar produkte të tjera, thuhet në njoftim.

Është e mundur që talku në studime të jetë i kontaminuar

Duhet mbajtur mend se pluhuri i talkut është një mineral natyral i përbërë nga magnez, silikon, kalcium dhe oksigjen dhe karakterizohet nga një erë e butë dheu. Nuk tretet në ujë, alkool apo vajra, gjë që i jep karakteristika të veçanta dhe aplikim të gjerë në kozmetikë.

Agjencia thekson në njoftimin se ka studime të shumta që tregojnë vazhdimisht rritje të shkallës së kancerit të vezoreve tek gratë që përdorin ose kanë përdorur pluhur talk në organet e tyre gjenitale.

Në të njëjtën kohë, publikimi nuk përjashton mundësinë që pluhuri i talkut në disa studime të jetë i kontaminuar me asbest, i cili është shkaktar i drejtpërdrejtë i kancerit, shkruan france24.

NË FOKUS

askk
Ky është numri i banorëve për secilën komunë të Kosovës
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
vdess
Vdes aktori i njohur në moshën 46 vjeçare, dyshohet se shkaktar ishte nxehtësia
drita
Vdes aktorja e humorit Drita Duraku
faton
“Më është bërë zullum”- Faton Hajrizi shfaqet me një video, tregon arsyen e arratisjes nga burgu i Smrekonicës
faton
Faton Hajrizi lajmërohet sërish nga arratia, Sveçlës ia shan mbiemrin dhe i vë bast: Kurrë nuk mundesh me më kapë
ylli
Zbulohet vajza misterioze në krah të Ylli Limanit
vd
Vdes e reja nga Prishtina, vuante nga një sëmundje e rëndë