Gazeta10

Nga Prishtina për BBC, Presidentja Osmani zi e terr për Serbinë dhe Rusinë (VIDEO)

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka dhënë një intervistë për BBC ku ka folur për zhvillimet e fundit në veri, dhe ku ndër të tjera ka deklaruar se Kosova e ka afër një shtet që kontrollohet plotësisht nga Rusia, raporton Gazeta10.

Osmani ka thënë se ka pasur pregatitje qe një kohë të gjatë të Serbisë nën direktivat e Rusisë për përshkallëzimin e Kosovës dhe rajonit në tërësi.

“Ka pasur një pregatitje nga Serbia, e ndihmuar dhe nxitur nga Rusia qe një kohë të gjatë për të tentuar përshkallëzimin e Ballkanit Perëndimor në përgjithësi dhe të Kosovës në veçanti”, ka thënë Osmani.

Tutje, Osmani ka thënë se Kosova asnjëherë nuk i ka kontribuar dhunë.|
“Kosova kurrë nuk ka kontribuar apo nuk do të kontriboj në përshkallëzimin apo dhunë, por ne duhet ta kuptojmë se jetojmë afër një fqinji që kontrollohet plotësisht nga Rusia.

Osmani ka shtuar se Serbia po e lufton mënyrën demokratike të jetës në Kosovë.

“Ata po luftojnë mënyrën tonë demokratike të jetës. Kjo është një luftë kundër vlerave me të cilat jetojmë”, ka thënë më tej Osmani për BBC. / Gazeta10

VIDEO E INTERVISTËS SË PLOTË

NË FOKUS

Screen Shot 2023-09-24 at 11.03
Ekskluzive: 30 sulmues të armatosur ndodhen në afërsi të Manastrit të Banjskës, janë të rrethuar nga Policia
384307148_759309882552137_8027141832280038016_n
“Çfarë të ju themi fëmijëve të Afrim Bunjakut sot?”– Haradinaj mesazh Qeverisë: Respektone uniformën
Screenshot 2023-09-24 132428
“Mos të na i përdorë uniformat tona në veri” - Familja e policit të vrarë thirrje Kurtit
Spahiu 01
"Ligj i budallëm" – Spahiu: Çmenduri me u shkatërru krejt ky armatim, Ibishi i përgjigjet
383072193_259112830440585_2639986133695545815_n
“Të tmerruar e të vjedhur” – Pelegrinët rrëfejnë sjelljen e terroristëve serbë në Manastir
Nexhi Ahmeti
Sulmoi rëndë mediat, Ahmeti i kundërpërgjigjet Nexhmedin Spahiut: Çmenduri, ke humbur arsyen
382420088_173221512426021_4282565184366915677_n-1-1
Pamje+18:Del pamja e njërit prej sulmuesve të vrarë në veri
IMG_2838
Po flasin rusisht: Del audioinqizimi brenda manastirit në veri