Gazeta10

Nga Prishtina për BBC, Presidentja Osmani zi e terr për Serbinë dhe Rusinë (VIDEO)

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka dhënë një intervistë për BBC ku ka folur për zhvillimet e fundit në veri, dhe ku ndër të tjera ka deklaruar se Kosova e ka afër një shtet që kontrollohet plotësisht nga Rusia, raporton Gazeta10.

Osmani ka thënë se ka pasur pregatitje qe një kohë të gjatë të Serbisë nën direktivat e Rusisë për përshkallëzimin e Kosovës dhe rajonit në tërësi.

“Ka pasur një pregatitje nga Serbia, e ndihmuar dhe nxitur nga Rusia qe një kohë të gjatë për të tentuar përshkallëzimin e Ballkanit Perëndimor në përgjithësi dhe të Kosovës në veçanti”, ka thënë Osmani.

Tutje, Osmani ka thënë se Kosova asnjëherë nuk i ka kontribuar dhunë.|
“Kosova kurrë nuk ka kontribuar apo nuk do të kontriboj në përshkallëzimin apo dhunë, por ne duhet ta kuptojmë se jetojmë afër një fqinji që kontrollohet plotësisht nga Rusia.

Osmani ka shtuar se Serbia po e lufton mënyrën demokratike të jetës në Kosovë.

“Ata po luftojnë mënyrën tonë demokratike të jetës. Kjo është një luftë kundër vlerave me të cilat jetojmë”, ka thënë më tej Osmani për BBC. / Gazeta10

VIDEO E INTERVISTËS SË PLOTË

NË FOKUS

plagosje
Këta janë dy personat e plagosur sonte në Prishtinë
1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
foto
Dalin pamjet e vjedhjes së makinës së kosovarit në Tale të Lezhës në vitin 2020 (VIDEO)
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë