Gazeta10

​Prodhimi i energjisë elektrike në Bullgari u rrit 15.98%

Prodhimi i energjisë elektrike në Bullgari u rrit 15.98 për qind

Nga fillimi i vitit deri më 14 gusht, prodhimi i energjisë elektrike është raportuar në vlerën 32.632.605 megavat orë, ndërsa për të njëjtën periudhë të vitit të kaluar ishte 28.135.960 megavat orë, tregojnë të dhënat nga raporti i fundit operacional për bilancin energjetik nga Operatori i Sistemit të Energjisë Elektrike (ESO).

Konsumi i energjisë elektrike u rrit 0.16% për periudhën e specifikuar. Nga fillimi i vitit deri më 14 gusht janë konsumuar 24.181.524 megavat orë energji elektrike, ndërsa për të njëjtën periudhë të vitit 2021 konsumi ka qenë 24.143.165 megavat orë.

Pjesëmarrja e termocentraleve bazë në energji është rritur 23.49% për periudhën 1 janar 2022 – 14 gusht 2022 krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Nga stacionet bazë janë prodhuar rreth 27.441.899 megavat orë energji elektrike, ndërsa një vit më parë energjia elektrike ishte 22.222.423 megavat orë.

Të dhënat e ESO tregojnë se për periudhën 1 janar – 14 gusht 2022, krahasuar me të njëjtën periudhë 2021, bilanci eksport-import është rritur 111.66%. Statistikat e ESO-s tregojnë se ky tregues ka ardhur gradualisht në rënie që nga fillimi i vitit, por që nga ajo kohë ka qenë rregullisht mbi 100%. Në raportin e kaluar javën e kaluar, treguesi për bilancin eksport-import ishte 114.07%.

Pjesëmarrja e burimeve të rinovuar të energjisë (BRE) në rrjetin e transmetimit është rritur 23% për periudhën 1 janar – 14 gusht 2022 me bazë vjetore. Gjithashtu, pjesëmarrja e BRE-ve në rrjetin e shpërndarjes u rrit 15.64%.

Vazhdon të vërehet një rënie e energjisë elektrike të prodhuar nga hidrocentralet – këtë herë 28.89% për periudhën 1 janar – 14 gusht 2022 krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, sipas ESO. /Kp

NË FOKUS

gruaja
Vrasja e gruas në Pejë nga burri i saj, detajet e fundit nga rasti tragjik
valonn
Ky është i dyshuari për vrasjen e gruas në Ferizaj
vrasja-576x360-1
Vrasja në Pejë, reagojnë nga komuna: Gjyljeta punonte qe 20 vjet si asistente e stomatologut
1-55-600x360-1
Një grua sulmon dhe rrah keq një grua tjetër në Prishtinë, arrestohet brenda pak minutave
akil
“Akil Gjakova është në arrati”, avokatja e gruas së tij jep detaje për divorcin e dhunshëm
850x600_ilustrim-shiriti-i-ndalimit-policia-e-kosoves-foto-Ridvan-Slivova-3-780x439-11619711563
Zbulohet identiteti i gruas që dyshohet se u vra nga bashkëshorti në Ferizaj
IMG_5024
Aksidenti tragjik në Leposaviq, këta janë personat që mbetën të vdekur
436305588_836502955177305_7501723294438286291_n
"Pse ta mori jeten Edi qe aq shume e mbrojte dhe e dashte"-Vrasja e gruas në Pejë, reagon njëri nga familjarët