Gazeta10

Protestat e dhunshme në Francë, arrestohen mbi 300 demonstrues

Të paktën 310 demonstrues janë arrestuar në Francë, pas protestave të dhunshme për zbatimin e reformave të pensioneve të miratuar nga qeveria.

Ministri i Brendshëm Gerald Darmanin, tha se shumica e arrestimeve të bërë ditën e djeshme ishin 258 në Paris. Qeveria franceze miratoi dje planin për të rritur moshën e daljes në pension, nga 62 vjeç në 64 vjeç, vendim që shkaktoi trazira dhe protesta në të gjithë Francën.

Protestuesit bllokuan për pak kohë disa akse rrugore në Paris mëngjesin e sotëm, në shenjë proteste ndaj reformës së pensioneve, duke shkaktuar vonesa të gjata në udhëtimet, raporton BalkanWeb.

Dhe greva e punëtorëve të plehrave që ka lënë shumë rrugë në Paris plot me thasë plehrash po vazhdon. Ministri i Brendshëm Darmanin tha se do të urdhërojë policinë që të detyrojë disa prej tyre të punojnë.

Protestat masive janë mbajtur rregullisht në të gjithë Francën që nga mesi i janarit, ku miliona njerëz dolën për të shprehur kundërshtimin e tyre ndaj planit të qeverisë. Grevat masive kanë goditur transportin dhe arsimin. /Gazeta10/

NË FOKUS

bruno
Bruno plas 'bombën': Të gjithë banorët në Big Brother Vip Kosova, janë paguar
plagosje
Këta janë dy personat e plagosur sonte në Prishtinë
foto
Dalin pamjet e vjedhjes së makinës së kosovarit në Tale të Lezhës në vitin 2020 (VIDEO)
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
Screen Shot 2023-03-29 at 6.12
EKSKLUZIVE: Skena politike në ethe, vendimi i Kushtetueses mund ta rrëzojë presidenten
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic