Gazeta10

Qeveria i hap rrugë zhbllokimit të mjeteve vetanake të komunave

Raporti: Viola Korça/Kanal10

Qeveria e Kosovës është dorëzuar para kërkesave të kryetarëve të komunave dhe subjekteve opozitare për mjetet e të hyrave vetanake të nivelit lokal.

Të mërkurën kabineti qeveritar i ka hapur rrugë zhbllokimit të këtyre mjeteve duke miratuar plotësim ndryshimin e ligjit mbi Ndarjet Buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2023.

Ky propozim u miratua unanimisht në mbledhjen e ekzekutivit.

Ky zhbllokim sipas kryetarit të Asociacionit të Komunave, Sazan Ibrahimi erdhi pas presionit të udhëheqësve komunal, derisa shpreson që gabime të tilla mos të ketë më nga qeveria.

Ky vendim është mirëpritur nga dy partitë opozitare, Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës të cilat janë deklaruar se do t’i rikthehen votimit në Kuvendin e Kosovës.

Ndërkaq, shefi i grupit parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri tha se nuk ka ndryshuar qëndrim.

Tash e disa ditë opozita kishte paralajmëruar se nuk do të marrin pjesë në votim të asnjë pike të rendit të ditës në Kuvendin e Kosovës deri në realizimin e kërkesës së tyre për zhbllokimin e këtyre mjeteve.

NË FOKUS

IMG_1587
Kurti dhe Sveçla non grata – Sanksionet amerikane, Euronews Albania siguron dokumentin e SHBA-ve
Aksident
Pamje nga momenti i aksidentit të rëndë ku humbi jetën i riu në Skenderaj (VIDEO)
96121685371735-1
Lista Serbe i ka dy kushte për pjesëmarrje në zgjedhjet e ardhshme në veri
albin-kurti-1880x1254-1
Kurti thyen heshtjen, tregon mbështetjen e kujt e ka për ndërhyrjen në veri
351010595_641934294108306_3806447069936236755_n
LAJMI I FUNDIT: Shpërthim i fuqishëm në veri të Mitrovicës
behtiri e matoshi
‘’Mshele atë qene*’’- Eskalon debati mes Bahtirit e Matoshit: Çfarë gjaku ki ti, kallxom?
vvvv
"Mua s'më intereson Serbia, jam kosovar sikur ju" - Kërstiq me tone të ashpëra ndaj Mujës
kushtrimi
Sadiku për deklaratat e Escobarit: Nëse Kurti s’vepron, pritet gjithçka - përfshirë edhe rrëzimin e tij