Gazeta10

Qytetarët ankohen për parregullsi dhe mashtrime me çmime, kërkohen më shumë inspektorë

Raporti: Arbenita Ilazi/Kanal10


Në Ditën Ndërkombëtare të Konsumatorit, qytetarët janë ankuar për mashtrime me çmime dhe mos respektim të të drejtave të tyre. Organizatat që merren me të drejtat e konsumatorëve, thonë se parregullsitë dhe mashtrimet po bëhen për shkak të mungesës së inspektorëve. Derisa, nga Agjencia e Ushqimit thonë se kanë kapacitete të limituara, porse po mundohen t’i jenë afër qytetarëve.

Po e kontrollon për herë të fundit faturën para se të dalë nga dyqani.

Izet Hysenit, disa herë i ka ndodhur që çmimet e produkteve në rafte të dallojnë nga çmimet në faturë.

Në Ditën Ndërkombëtare të Konsumatorit, qytetarët thonë se nuk janë të mbrojtur dhe se nuk ka mbikëqyrje të institucioneve si për çmimet, ashtu edhe për kualitetin e produkteve.

Shkeljen e të drejtave të konsumatorit, e thonë edhe Selatin Kaqaniku, nga organizata “Konsumatori”.

Sipas tij, kjo gjë edhe më shumë shtohet pasi Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë, nuk ka inspektorë të mjaftueshëm për t’i mbikëqyrur këto parregullsi.

Mungesën e inspektorëve e konfirmojnë edhe nga Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë.

Mirëpo, zëdhënësi i këtij institucioni, Lamir Thaçi, thotë se me ato kapacitete që kanë, po mundohen të jenë afër konsumatorit.

15 marsi njihet si Dita Ndërkombëtare e Konsumatorit, që për qëllim ka mbrojtjen e konsumatorëve.

Mbrojtja, ka të bëjë me ruajtjen e shëndetit dhe sigurisë së konsumatorëve, si dhe me mbrojtjen e tyre nga çdo praktikë abuzive e tregtarëve.

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë