Gazeta10

Rama mban fjalën, Shqipëria deponon draft-Rezolutën për Dick Martyn në Këshillin e Europës

Rama mban fjalën, Shqipëria deponon draft-rezolutën për Dick Martyn në Këshillin e Europës

Kuvendi i Shqipërisë zyrtarisht sot i ka nisur draft-rezolutën për Dick Martyn Këshillit të Europës, raportojnë mediat në Shqipëri, transmeton Gazeta10.

Kjo rezolutë ka qenë “Mbi pabazueshmërinë e pretendimeve për trafikimin e paligjshëm të organeve njerëzore në Kosovë dhe Shqipëri”, miratuar unanimisht në Kuvendin e Shqipërisë me 21 korrik 2022.

Kjo rezolutë i është drejtuar këtyre institucioneve:

  1. Vendeve anëtare dhe atyre me statusin e vëzhguesit të Këshillit të Europës
  2. Sekretares së Përgjithshme të Këshillit të Europës
  3. Komitetit të Ministrave të Këshillit të Europës
  4. Presidentit dhe zv.Presidentit të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës
  5. Sekretare së Përgjithshme të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës
  6. Komitetit për Çështje Politike dhe Demokracinë në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Europës
  7. Komunitetit për Çështje Ligjore dhe të Drejtat e Njeriut në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Europës.

Kjo Rezolutë kërkon që Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës të bëjë një raport tjetër dhe të rishikojë Rezolutën e vitit 2011 duke rivlerësuar akuzat për trafikim të paligjshëm të organeve njerëzore në Kosovë dhe Shqipëri.

Kujtojmë se në Kuvendin e Shqipërisë me 21 korrik kur edhe është miratuar kjo rezolutë ka pasur një përplasje të madhe mes Kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama, me Grupin Parlametar të Partisë Demokratike në Shqipëri. / Gazeta10

NË FOKUS

Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
Shala- Kerstiqi
Përplasen Kërstiqi dhe Shala- “Kurrë mos e harro që jam serb e që e pranoj realitetin e Kosovës”
336524107_3440503419558543_7262121772771312521_n
Reagon Halil Kastrati: Djali im është mirë e shëndoshë
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë
335745736_770412834416604_1430752914861605177_n
Dialogu apo Big Brother, qytetarët befasojnë në sondazhin e Emisionit të Mëngjesit (VIDEO)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
336267086_595735819249913_2802709335561007739_n
Emocionuese, shqiptari nga Kosova - pilot i Forcave Ajrore Amerikane (Video)