Gazeta10

Rashiq bën thirrje për shtim të tolerancës: Qytetarët të mos barazohen me politikanët me vokabular shovinist

Ministri për Komunitete dhe Kthim, Nenad Rashiq, në mbledhjen e sotme të Qeverisë ka marrë fjalën për ta drejtuar një thirrje ndaj të gjithë qytetarëve të të gjitha etnive në Kosovës për një shtim të tolerancës.

Ai tha se qytetarët s’duhet të barazohen me politikanët që kanë gjuhë nacionaliste e shoviniste dhe se duhet të shtohet respekti në mes të fqinjëve.

“I lus bashkëqytetarët tonë sikur serbët ashtu edhe shqiptarët, si dhe krejt komunitetet tjera, që të respektojnë fqinjët dhe të kenë një nivel të tolerancës dhe me të vërtetë nuk duhet të barazohen qytetarët me politikanët që herë pas here mund të kenë një vokabular pak të rëndë nacionalist ose shovinist”.

Rashiq tha se populli i Kosovës e di çka është toleranca dhe bashkëjetesa.

“Megjithatë, po i ftoj krejt që bashkëqytetarët që të kenë një respekt ndaj komshinjve të vet, jo vetëm që kjo është një traditë, një mësim, në gjenet e popullit kosovar, por po ashtu se kjo nuk jemi ne. Nuk jemi ne të tillë. Ne e dimë çka është toleranca, e dimë çka është bashkëjetesa, çka është një kuptim i situatës edhe pse ndonjëherë është komplekse. Por, megjithatë një ftesë për një shtim të tolerancës nëse mund ta quajmë në këtë aspekt”, tha Rashiq.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
faton-600x360
“Me kaq e përfundoj…” – A ishte një sinjal ‘zhdukja’ e Faton Hajrizit nga TikTok-u?