Gazeta10

Reagimet për sulmin ndaj shkrimtarit Salman Rushdie

Reuters / Gazeta10

Suzanne Nossel, CEO i organizatës së shprehjes së lirë Pen America:

“Nuk mund të mendojmë për asnjë incident të krahasueshëm të një sulmi publik ndaj një shkrimtari letrar në tokën amerikane. Vetëm disa orë para sulmit, të premten në mëngjes, Salman më kishte dërguar email për të ndihmuar me vendosjen e shkrimtarëve ukrainas që kanë nevojë për strehim të sigurt nga rreziqet e rënda. Salman Rushdie ka qenë në shënjestër për fjalët e tij për dekada, por kurrë nuk është zmbrapsur e as nuk është lëkundur. Ai ka dhënë energji të palodhur për të ndihmuar të tjerët që janë të cenueshëm dhe të kërcënuar. Ndërsa ne nuk e dimë origjinën apo motivet e këtij sulmi, të gjithë ata përreth bota që ka hasur fjalë me dhunë ose ka bërë thirrje për të njëjtën gjë janë fajtorë për legjitimimin e këtij sulmi ndaj një shkrimtari, ndërkohë që ai ishte i angazhuar në punën e tij thelbësore për t’u lidhur me lexuesit. Mendimet dhe pasionet tona tani janë tek Salmani ynë i guximshëm, duke i uruar atij një jetë të plotë. dhe shërim të shpejtë.”

Senatori i SHBA-së, Chuck Schumer

“Ky sulm është tronditës dhe i tmerrshëm. Është një sulm ndaj lirisë së fjalës dhe mendimit, të cilat janë dy vlerat bazë të vendit tonë dhe të institucionit Chautauqua.”

“Shpresoj që zoti Rushdie të shërohet shpejt dhe plotësisht dhe autori të përjetojë përgjegjësi dhe drejtësi të plotë.”

Autor Amitav Ghosh

“I tmerruar kur mësova se Salman Rushdie është sulmuar në një fjalim në pjesën veriore të Nju Jorkut. I urojmë shërim të shpejtë.”

Guvernatorja e Nju Jorkut, Kathy Hochul

“Mendimet tona janë me Salmanin dhe të dashurit e tij pas kësaj ngjarjeje të tmerrshme.”

Ministrja britanike e kulturës, Nadine Dorries

“Tmerrshme. Një sulm i tmerrshëm ndaj një gjiganti letrar dhe një nga mbrojtësit e mëdhenj të lirisë së shprehjes. Mendime me @SalmanRushdie dhe të dashurit e tij.” / Gazeta10

NË FOKUS

Screen Shot 2023-09-24 at 11.03
Ekskluzive: 30 sulmues të armatosur ndodhen në afërsi të Manastrit të Banjskës, janë të rrethuar nga Policia
384307148_759309882552137_8027141832280038016_n
“Çfarë të ju themi fëmijëve të Afrim Bunjakut sot?”– Haradinaj mesazh Qeverisë: Respektone uniformën
Screenshot 2023-09-24 132428
“Mos të na i përdorë uniformat tona në veri” - Familja e policit të vrarë thirrje Kurtit
Spahiu 01
"Ligj i budallëm" – Spahiu: Çmenduri me u shkatërru krejt ky armatim, Ibishi i përgjigjet
383072193_259112830440585_2639986133695545815_n
“Të tmerruar e të vjedhur” – Pelegrinët rrëfejnë sjelljen e terroristëve serbë në Manastir
Nexhi Ahmeti
Sulmoi rëndë mediat, Ahmeti i kundërpërgjigjet Nexhmedin Spahiut: Çmenduri, ke humbur arsyen
382420088_173221512426021_4282565184366915677_n-1-1
Pamje+18:Del pamja e njërit prej sulmuesve të vrarë në veri
IMG_2838
Po flasin rusisht: Del audioinqizimi brenda manastirit në veri