Gazeta10

Rexha: Reciprociteti, arsyeja e qëndrimit të stërgjatur të Vuçiqit në Bruksel

Pala kosovare është në pozicion më të favorshëm politik sesa Serbia, kjo pasi kësaj të fundit Bashkimi Evropian po i kërkon implementimin e masës së reciprocitetit dhe shmangjes së tensioneve të mundshme, raporton Gazeta10.

Ka deklaruar në një lidhje direkte, gazetari i Kanal10 në Bruksel, Xhemajl Rexha.

Ai ka thënë se gjatë takimeve të përbashkëta në Bruksel ndërmjet kryeministrtit kosovar, Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, BE-ja nuk ka kërkuar që masa e zbatimit të reciprocitetit të shtyhet.

“Kosova është më në favor sepse Seribisë po i kërkohet që ta pranojë reciprocitetin e Kosovës. Këtu Kosova ka një plus, pasi që ka përkhrahjen edhe të BE-së që të nisë me masat e reciprocitetit. Mirëpo, nuk është kërkuar që implementimi i marrëveshjes për reciprocitetin të shtyhet. Qëndrimi i stërgjatur i Vuçiqit në Bruksel ka të bëjë me 1 shtatorin, me mënyrën e shmangies së tensioneve dhe dhunës së mundshme për shkak të institimit të Prishtinës për të nisur me aplikimin e reciprocitetit”, tha Rexha tutje.

Ndiqeni të plotë lidhjen direkte të gazetarit Rexha. /Gazeta10

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
auto_termet1575464846
Turqia goditet sërish nga tërmeti
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë