Gazeta10

Rregullat e rrepta që duhet të ndjekin liderët botërorë, në funeralin e Mbretëreshës Elizabeth II

Presidenti amerikan Joe Biden do të marrë pjesë në funeralin e Mbretëreshës së bashku me gruan e tij Jill, ka konfirmuar Shtëpia e Bardhë.

Konfirmimi vjen mes raporteve se krerëve të shteteve të huaja do t’u kërkohet të gjejnë një ndihmës në shërbim në Westminster Abbey më 19 shtator.

Dokumentet e zbuluara nga Politico thonë se liderëve botërorë do t’u thuhet të lënë automjetet e tyre private shtetërore dhe do të shoqërohen me karroca për shkak të sigurisë së rreptë dhe kufizimeve rrugore.

Politico raportoi gjithashtu se për shkak të hapësirës së kufizuar brenda ndërtesës historike, vetëm krerët e shtetit dhe bashkëshortët ose partnerët e tyre do të ftohen në këtë ngjarje, shkruan Guardian.

Sipas dokumentit, liderëve botërorë u është thënë gjithashtu të udhëtojnë me fluturime komerciale dhe u është thënë se nuk mund të përdorin helikopterë për të udhëtuar nëpër Mbretërinë e Bashkuar. /Gazeta10

NË FOKUS

IMG_9162
Ky është 61-vjeçari që u gjet i vdekur në një motel në Ferizaj (Foto)
policia-naten-1-600x347-1
Rast tragjik në autostradën ‘Arbën Xhaferi’: Kjo është e reja që u gjet pa shenja jete
ermal
“Po lajmëroj largimin tim…”, Ermal Fejzullahu habit me postimn e fundit
IMG_9159
Gjendet në Hamburg nga policia gjermane vajza e mërgimtarit kosovar
ajazi
Dy muaj pasi humbi fëmijën, ndërron jetë drejtoresha e Dhomës Ekonomike të gruas
Screenshot 2024-02-15 231958
Të shtënat tek ‘Bregu i Diellit’- Zbulohen se kush janë dy personat që u plagosën dhe të dyshuarit e arrestuar për këtë plagosje
reagimi-Behluli
Burri i Shkurte Fejzës i reagon ashpër Shefqet Krasniqit, e quan atë psikopat
visarii
I dyshuar për vrasjen qe tronditi Norvegjinë - Kush është Visar Avdyli qe u arrestua nga policia e Kosovës?