Gazeta10

Sa para fitoi Shqipëria e sa Zvicra nga Euro 2024?

Pjesëmarrja e Shqipërisë në Kampionatin Europian këtë vit përveç që shkaktoi festë dhe emocione të mëdha, po ashtu edhe mbushi arkat e Federatës Shqiptare të Futbollit.

UEFA paguan drejt federatave 9.25 milionë euro për secilin ekip që siguron kualifikimin në Europian.

Po ashtu, federata shpërblehet me 1 milion euro për një fitore dhe 500 mijë euro për një barazim.

Kësisoj, Federata Shqiptare e Futbollit ka fituar plot 9.75 milionë euro nga pjesëmarrja e tyre në Euro 2024.

Kurse më shumë ka fituar Xhaka e Shaqiri me shokë.

Federata zvicerane e futbollit ka fituar plot 15.25 milionë euro pas arritjes në çerekfinale, shkruan mediumi zviceran, Blick.

Për kalim në 1/8 e finales UEFA ndan edhe 1,5 milionë të tjera, ndërsa për çerekfinale edhe 2,5 milionë.

4 milionë shtesë i pranojnë federatat e kombëtareve që janë kualifikuar në gjysmëfinale.

5 milionë plus i merr federata e kombëtares që humb finalen, ndërsa edhe 8 milionë të tjerë kampionia e Evropës.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
faton-600x360
“Me kaq e përfundoj…” – A ishte një sinjal ‘zhdukja’ e Faton Hajrizit nga TikTok-u?