Gazeta10

Shkatërrimi i Gazës rrezikon brezin e humbur të fëmijëve, thotë zyrtari i OKB-së

Këtë javë Universiteti Al Israa u bë ndërtesa e fundit publike në Gaza që u zhduk nga harta, u hodh në erë dhe u shkatërrua nga forcat izraelite që thuhet se e kishin përdorur atë si bazë ushtarake për disa javë.

Lufta në Gaza ka shkaktuar tashmë një humbje të paprecedentë jetësh, por ka gjithashtu shqetësim në rritje për shkatërrimin e ndërtesave publike dhe private.

Tani një zyrtar i lartë i OKB-së i ka thënë BBCsë për frikën e tij se dëmi i përhapur do të çojë në një “brez të humbur” të rinjsh.

Izraeli i shpalli luftë Hamasit pasi grupi udhëhoqi një sulm masiv ndaj komuniteteve brenda Izraelit, duke vrarë rreth 1200 njerëz – kryesisht civilë – dhe duke marrë rreth 240 të tjerë si pengje.

Rreth 130 mbeten në robëri. Pothuajse 25 mijë palestinezë janë vrarë që atëherë në Gaza, sipas ministrisë së shëndetësisë së drejtuar nga Hamasi.

Zyra e Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (Ocha) boton buletinet e rregullta mbi ndikimin e luftës dhe ato bëjnë një lexim të zymtë.

Përditësimet e tij të fundit thonë se të paktën 60% e shtëpive ose njësive të banimit në Gaza janë “shkatërruar ose dëmtuar”. Nëntë në çdo 10 shkolla kanë pësuar “dëme të konsiderueshme”. Spitalet, ndërtesat publike dhe rrjetet elektrike janë goditur gjithashtu./Gazeta10

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
faton-600x360
“Me kaq e përfundoj…” – A ishte një sinjal ‘zhdukja’ e Faton Hajrizit nga TikTok-u?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua