Gazeta10

Shkencëtarët që “ringjallën”merimangat

Shkencëtarët me të vërtet kanë ringjallur merimangat e ngordhura por jo në mënyrën që po mendoni.

Në një fushë të re të quajtur “nekrobotikë”, studiuesit konvertuan merimangat e ujkut të ngordhura në kapëse që mund të manipulojnë objektet vetëm duke e goditur me shiringë në shpinën e një merimange të ngordhur për të ‘aktivizuar’ atë. Shtytja e lëngut brenda dhe jashtë kufomës bëri që këmbët e tij të shtrëngoheshin dhe të mbylleshin, raportojnë studiuesit më 25 korrik në Advanced Science, shkruan Science News, transmeton Gazeta 10.

T.F. YAP AND COAUTHORS

Ekipi shkencor fillimisht u përpoq të vendoste merimangat e ujkut në një kazan të dyfishtë, duke shpresuar se vapullimi do t’i bënte merimangat të zgjeroheshin dhe t’i shtynin këmbët e tyre jashtë mirëpo kjo nuk funksionoi. Më pas këta studiues injektuan lëng direkt në merimange, dhe e zbuluan se mund ta kontrollonin mbërthimin e saj për të tërhequr telat nga një tabelë qarku dhe për të kapur merimangat e tjera të ngordhura. Vetëm pas qindra përdorimesh, nekrobotët filluan të dehidratohen dhe të shfaqin shenja konsumimi. /Gazeta 10

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
auto_termet1575464846
Turqia goditet sërish nga tërmeti
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë