Gazeta10

Sindikata e përkrah protestën e punëtorëve të KEK-ut, Bordi Menaxhues pa përgjigje

Raporti: Bleona Dallaveraj/Kanal10

Paralajmërimet për protesta për shkak të pagave të ulëta i kanë dhënë sot edhe punëtorët e KEK-ut. Ata kanë thënë se puna të cilën e kryejnë ka shumë rrezikshmëri dhe pagat janë shumë të ulta. Protestën e Sindikatës së KEK-ut e kanë përkrahur edhe Bashkimi i Sindikatave ta Pavarura të Kosovës dhe njohësit e ekonomisë.

Protestën, punëtorët e KEK-ut po e shohin si të vetëm zgjidhje për realizimin e kërkesave të tyre.

Këtë protestë Sindikata e Re e Korporatës Energjetike të Kosovës,  po synon të bëjë të enjten, përmes të cilës po kërkojnë rritje të pagave.

Kryetari i kësaj sindikate, Nexhat Llumnica,  ka thënë se deri më tani premtimet nga drejtori menaxhues, nuk janë realizuar.

Kryetari i Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës Atdhe Hykolli,  këto kërkesa i ka quajtur legjitime, teksa ka kërkuar nga bordi menaxhues që t’i marrë për bazë ato.

Edhe nënkryetari i sindikatës, Selatin Sadiku, pret të ndryshoj gjendja aktuale. 

E kërkesën e punëtorëve të KEK-ut e kanë përkrahur edhe ekspertët e ekonomisë.

Lidhur me kërkesat e punëtorëve të KEK-ut, Kanal 10 ka dërguar- pyetje në Bordin e KEK-ut dhe në Ministritë përkatëse por që të njëjtit nuk kanë kthyer përgjigje.

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
auto_termet1575464846
Turqia goditet sërish nga tërmeti
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë