Gazeta10

Tajvani thotë se stërvitjet e Kinës janë pregatitje për nisjen e pushtimit të tij

Ministri i Jashtëm i Tajvanit tha të martën se Kina po përdor stërvitjet ushtarake që nisi në shenjë proteste kundër vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi, si një plan për t’u përgatitur për një pushtim të ishullit të vetëqeverisur, shkruan Reuters, transmeton Gazeta10.

Joseph Wu, duke folur në një konferencë shtypi në Taipei, nuk ofroi një afat kohor për një pushtim të mundshëm të Tajvanit, i cili pretendohet nga Kina si i veti.

Ai tha se Tajvani nuk do të frikësohej edhe pse stërvitjet me Kinën vazhduan duke shkelur shpesh vijën mesatare jozyrtare poshtë ngushticës së Tajvanit.

Kina ka përdorur stërvitjet në librin e saj ushtarak për t’u përgatitur për pushtimin e Tajvanit, tha Wu.

Ajo po kryen ushtrime ushtarake në shkallë të gjerë dhe lëshime raketash, si dhe sulme kibernetike, dezinformim dhe shtrëngim ekonomik, në një përpjekje për të dobësuar moralin publik në Tajvan.

Pas përfundimit të stërvitjeve, Kina mund të përpiqet të rutinojë veprimet e saj në një përpjekje për të shkatërruar status quo-në afatgjatë në ngushticën e Tajvanit, tha Wu. / Gazeta10

NË FOKUS

Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
Shala- Kerstiqi
Përplasen Kërstiqi dhe Shala- “Kurrë mos e harro që jam serb e që e pranoj realitetin e Kosovës”
336524107_3440503419558543_7262121772771312521_n
Reagon Halil Kastrati: Djali im është mirë e shëndoshë
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë
335745736_770412834416604_1430752914861605177_n
Dialogu apo Big Brother, qytetarët befasojnë në sondazhin e Emisionit të Mëngjesit (VIDEO)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
336267086_595735819249913_2802709335561007739_n
Emocionuese, shqiptari nga Kosova - pilot i Forcave Ajrore Amerikane (Video)