Gazeta10

TikTok po i shtyn të huajt të vizitojnë Shqipërinë

Shqipëria po lëkund reputacionin e saj për krimin e organizuar dhe po përballet me Greqinë dhe Kroacinë, ndërsa turizmi po rikthehet nga pandemia, raporton The Times, transmeton Gazeta10.

Linjat ajrore po rrisin frekuencat e fluturimeve, kompanitë e pushimeve po prezantojnë ture të reja dhe grupet kryesore të hoteleve po shpallin prona të reja në vend.

Ekspertët e udhëtimit thonë se media sociale është një forcë e fortë shtytëse pas rritjes së interesit për të vizituar Shqipërinë.

“Ata janë përdorues të mëdhenj të mediave sociale atje dhe kanë përfituar nga kjo,” tha Ellie Marr, një specialiste për Shqipërinë në Regent Holidays.

“Në të kaluarën shumë interes ishte nga njerëzit që do të zbulonin Shqipërinë si një destinacion nën radar me një të kaluar komuniste. Tani është rasti që njerëzit e kanë parë në foto, kanë dëgjuar për të dhe e kuptojnë se është një vend mahnitës për bregdetin dhe bukurinë e tij natyrore. Mediat sociale kanë pasur një efekt të madh”, tha Marr.

Videot e TikTokut që shfaqin Ksamilin, një vendpushim plazhi me ujëra të pastra, janë parë më shumë se 60 milionë herë. /Gazeta10

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë