Gazeta10

UEFA do të marrë masa drastike pas shkeljeve të rregullave të sigurisë në Euro 2024

UEFA ka lëshuar një deklaratë duke thënë se do të forcojë sigurinë në stadiumet ku zhvillohen ndeshjet e Euro 2024.

Deklarata është një reagim ndaj çështjeve të shumta të sigurisë që kanë lindur që nga fillimi i turneut.

Kjo përfshin gjatë humbjes 3-0 të Portugalisë ndaj Turqisë, kur një sigurim rreth fushës pothuajse lëndoi lojtarin portugez Goncalo Ramos, pasi u përplas me sulmuesin teksa ai përballej me tifozët.

Ndeshja u përshkua nga përpjekjet e tifozëve për të bërë selfie me Cristiano Ronaldon, diçka që një tifoz i ri ia doli së pari për kënaqësinë e tij – dhe ndoshta edhe të Ronaldos, teksa u pajtua për foton.

Sky Sports News publikoi deklaratën e plotë, e cila thoshte: “Siguria brenda dhe jashtë fushe, dhe ambientet e ekipit, janë prioriteti përfundimtar për organizatorët e UEFA-s, Federatës Gjermane të Futbollit dhe Euro 2024″.

“Për këtë qëllim do të vendosen masa shtesë sigurie në stadiume për të përmbushur më tej kërkesat e turneut dhe për të parandaluar incidente të tilla”.

 “Për arsye sigurie, ne nuk mund të komentojmë më tej për masat specifike të sigurisë”.

“Si kujtim, çdo inkursion në fushë përfaqëson një shkelje të rregullave të stadiumit dhe do të rezultojë në një përjashtim, një ndalim nga ndeshjet e mbetura të turneut dhe paraqitjen e një kallëzimi penal”, thuhet në njoftimin e UEFA-s.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
faton-600x360
“Me kaq e përfundoj…” – A ishte një sinjal ‘zhdukja’ e Faton Hajrizit nga TikTok-u?