Gazeta10

Ukraina bën thirrje për një zonë të çmilitarizuar rreth centralit bërthamor

Alarmi ndërkombëtar për sulmet e artilerisë së fundjavës në kompleksin bërthamor të Ukrainës në Zaporizhzhia u rrit të hënën me paralajmërimin e Kievit për rrezikun e një katastrofe të stilit të Çornobilit dhe apelin që zona të bëhet një zonë e çmilitarizuar, shkruan Reuters, transmeton Gazeta10.

Shefi i Kombeve të Bashkuara bëri thirrje për akses në termocentral pasi Kievi dhe Moska po ia hedhnin fajin njëra-tjetrës për bombardimet në një rajon jugor të pushtuar nga pushtuesit rusë në mars dhe tani në shënjestër të Kievit për një kundërofensivë.

Shefi i Kombeve të Bashkuara bëri thirrje për akses në termocentral pasi Kievi dhe Moska.

Çdo sulm (në) një central bërthamor është një gjë vetëvrasëse,” tha Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres në një konferencë shtypi të hënën në Japoni, ku ai mori pjesë në Ceremoninë Përkujtimore të Paqes në Hiroshima të shtunën për të përkujtuar 77 vjetorin e bombardimit të parë atomik në botë. .

Petro Kotin, kreu i kompanisë shtetërore të energjisë bërthamore të Ukrainës, Energoatom, bëri thirrje që një ekip paqeruajtëssh të vendoset në vendin e Zaporizhzhia, i cili ende drejtohet nga teknikë ukrainas.

Vendimi që ne kërkojmë nga komuniteti botëror dhe të gjithë partnerët tanë … është tërheqja e pushtuesve nga territori i stacionit dhe krijimi i një zone të çmilitarizuar në territorin e stacionit,” tha Kotin në televizion.

Prania e paqeruajtësve në këtë zonë dhe kalimi i kontrollit të saj tek ata, e më pas edhe kontrolli i stacionit tek pala ukrainase do ta zgjidhte këtë problem. / Gazeta10

NË FOKUS

Screen Shot 2023-09-24 at 11.03
Ekskluzive: 30 sulmues të armatosur ndodhen në afërsi të Manastrit të Banjskës, janë të rrethuar nga Policia
384307148_759309882552137_8027141832280038016_n
“Çfarë të ju themi fëmijëve të Afrim Bunjakut sot?”– Haradinaj mesazh Qeverisë: Respektone uniformën
Screenshot 2023-09-24 132428
“Mos të na i përdorë uniformat tona në veri” - Familja e policit të vrarë thirrje Kurtit
Spahiu 01
"Ligj i budallëm" – Spahiu: Çmenduri me u shkatërru krejt ky armatim, Ibishi i përgjigjet
383072193_259112830440585_2639986133695545815_n
“Të tmerruar e të vjedhur” – Pelegrinët rrëfejnë sjelljen e terroristëve serbë në Manastir
Nexhi Ahmeti
Sulmoi rëndë mediat, Ahmeti i kundërpërgjigjet Nexhmedin Spahiut: Çmenduri, ke humbur arsyen
382420088_173221512426021_4282565184366915677_n-1-1
Pamje+18:Del pamja e njërit prej sulmuesve të vrarë në veri
IMG_2838
Po flasin rusisht: Del audioinqizimi brenda manastirit në veri