Gazeta10

Vdekja e senatorit amerikan James Inhofe, Haradinaj: Pata nderin ta njohë, ishte mbështetës i madh i krijimit të Ushtrisë së Kosovës

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka shprehur ngushëllime për vdekjen e ish-senatorit amerikan Jim  Inhofe

Haradinaj ka thënë se Inhofe ishte një mik i Kosovës që i ka rënë rasti ta njoh gjatë bisedave për krijimin e Ushtrisë së Kosovës.

“Kosova humbi një nga miqtë e saj të shquar, ish-Senatorin amerikan nga Partia Republikane, James Inhofe. Senatorin Inhofe pata nderin ta njoh në kohën e bisedave për krijimin e Ushtrisë së Kosovës, gjatë komunikimit tim në Shtëpinë e Bardhë, Senat, Kongres, Pentagon e në Departmentin e Shtetit”.

“Ai ishte mbështetës i fuqishëm i krijimit të Ushtrisë së Kosovës nga përgjegjësia e kryetarit të Komitetit për Forcat e Armatosura, në Senat. I paharruar kujtimi për Senatorin Inhofe! Ngushëllime familjes, miqve dhe popullit amerikan”, ka shkruar Haradinaj në Facebook.

NË FOKUS

askk
Ky është numri i banorëve për secilën komunë të Kosovës
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
vdess
Vdes aktori i njohur në moshën 46 vjeçare, dyshohet se shkaktar ishte nxehtësia
drita
Vdes aktorja e humorit Drita Duraku
faton
“Më është bërë zullum”- Faton Hajrizi shfaqet me një video, tregon arsyen e arratisjes nga burgu i Smrekonicës
faton
Faton Hajrizi lajmërohet sërish nga arratia, Sveçlës ia shan mbiemrin dhe i vë bast: Kurrë nuk mundesh me më kapë
ylli
Zbulohet vajza misterioze në krah të Ylli Limanit
vd
Vdes e reja nga Prishtina, vuante nga një sëmundje e rëndë