Gazeta10

Zëvendëssekretari i NATO-së flet me komandatin e KFOR-it në Kosovë për situatën në veri

Zëvendëssekretari i Përgjithshëm i NATO-së, Mircea Geoana, ka telefonuar komandantin e KFOR-it në Kosovë, Ferenc Kajari, për të diskutuar rreth situatës së sigurisë në Kosovë dhe specifikisht në veri, raporton Gazeta10

Geoana ka thënë se KFOR-i po monitoron situatën dhe është gati të ndërhyjë në veri nëse cënohet stabiliteti atje.

“Bisedova me komandantin e NATO-s, Ferenc Kajari për situatën në Kosovë.
KFOR-i po monitoron nga afër dhe mbetet i përgatitur për të ndërhyrë nëse rrezikohet stabiliteti në veri të Kosovës, bazuar në mandatin e OKB-së” ka shkruar Geoana në llogarinë e tij në Twitter.

Kujtojmë se ditëve të fundit Kosova është përballur me tensione të mëdha në veriun e vendit pasi serbë atje vendosën barrikada në rrugë si përgjigje ndaj paralajmërimit të Qeverisë së Kosovës për vendosjen e reciprocitetit me Serbinë për targat dhe letërnjoftimat. / Gazeta10

Këtu keni statusin në fjalë:

NË FOKUS

Screen Shot 2023-09-24 at 11.03
Ekskluzive: 30 sulmues të armatosur ndodhen në afërsi të Manastrit të Banjskës, janë të rrethuar nga Policia
384307148_759309882552137_8027141832280038016_n
“Çfarë të ju themi fëmijëve të Afrim Bunjakut sot?”– Haradinaj mesazh Qeverisë: Respektone uniformën
Screenshot 2023-09-24 132428
“Mos të na i përdorë uniformat tona në veri” - Familja e policit të vrarë thirrje Kurtit
Spahiu 01
"Ligj i budallëm" – Spahiu: Çmenduri me u shkatërru krejt ky armatim, Ibishi i përgjigjet
383072193_259112830440585_2639986133695545815_n
“Të tmerruar e të vjedhur” – Pelegrinët rrëfejnë sjelljen e terroristëve serbë në Manastir
Nexhi Ahmeti
Sulmoi rëndë mediat, Ahmeti i kundërpërgjigjet Nexhmedin Spahiut: Çmenduri, ke humbur arsyen
382420088_173221512426021_4282565184366915677_n-1-1
Pamje+18:Del pamja e njërit prej sulmuesve të vrarë në veri
IMG_2838
Po flasin rusisht: Del audioinqizimi brenda manastirit në veri