Gazeta10

Zgjedhjet në Mbretërinë e Bashkuar, Liz Truss zotohet ta reformojë ekonominë

Kandidatja për udhëheqjen e Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss, është zotuar ta reformojë ekonominë dhe t’i mbajë taksat e ulëta, shkruan Reuters, transmeton Gazeta10.   

Liz Truss, kandidatja kryesore për të qenë kryeministrja e ardhshme e Britanisë, tha të premten se do ta reformonte ekonominë dhe do t’i mbante taksat të ulëta, pasi pranoi se një dimër i ashpër e pret vendin.

“Gjëja më e rëndësishme është nxitja e ekonomisë në mënyrë që të shmangim një recesion. Dhe politikat e biznesit si zakonisht nuk po funksionojnë. Ne duhet të bëjmë më shumë dhe kjo është arsyeja pse unë jam e vendosur ta reformoj ekonominë dhe t’i mbaj taksat të ulëta”, ka thënë Truss para gazetarëve.

Truss është në garë kundër ish-ministrit të financave Rishi Sunak, ku votat e 200,000 anëtarëve të Partisë Konservatore, deri më 5 shtator do ta zgjedhin një zëvendësues për Boris Johnson, i detyruar të japë dorëheqjen pas një sërë skandalesh.

Truss foli kështu në një takim me drejtuesit e qyteti në distriktin financiar të Londrës duke premtuar të reformojë legjislacionin bankar të trashëguar nga Bashkimi Evropian. / Gazeta10

NË FOKUS

vrasja-ne-malisheve-2-e1695197794625-673x480-1
Vrasja në Malishevë, trupi i pajetë ende në rrugë (FOTO)
Tenistja
Dëshmia tronditëse e tenistes franceze: Trajneri më përdhunonte tre herë në ditë
Screenshot 2023-09-20 113457
Vrasja në Malishevë - Viktima dhe dorasi ishin kolegë pune, la pas dy djem (Foto)
378300025_199794649674793_8964987076832914870_n
Pamje shokuese, familjari poston fotot e nipit të mitur që u rrah nga mësueset e një kopshti (Foto)
IMG_4246
E dhimbshme: Dy 18 vjeçarë shqiptarë vdesin në një aksident në Zvicër
Screenshot 2023-09-20 091948
Ekskluzive: Ky është personi që u vra në Malishevë (FOTO)
377107663_1262657837695256_5506678351404178209_n
Video virale e hajdutit kur “shtypet” nga traktori pasi tentoi ta vidhte
Familja-Shala-Elshani
Shkelja e dy këmbësorëve në Pejë : Familja Shala shtrijnë dorën e pajtimit ndaj Elshanit (VIDEO)