Gazeta10

Zhduken 2.5 tonë material bërthamor në Libi

Inspektorët bërthamorë të Kombeve të Bashkuara kanë zbuluar se rreth 2.5 tonë uranium natyror mungon nga zona në Libi që nuk është nën kontrollin e qeverisë.

Drejtori i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), Rafael Grossi, u ka thënë shteteve anëtare se inspektorët kanë gjetur se 10 kazanë që përmbanin koncentrat uraniumi “nuk ishin të pranishëm siç ishte deklaruar më parë”, raportoi Guardian.

IAEA-ja do të kryejë aktivitete të tjera për të zbardhur shkaqet për zhdukjen e materialit bërthamor dhe lokacionin e tij.

Uraniumi natyror nuk mund të përdoret menjëherë për prodhimin e energjisë ose bomba, pasi procesi i pasurimit zakonisht kërkon që metali të shndërrohet në gaz që më pas të arrijë nivelet e nevojshme.

Megjithatë, secili ton i uraniumit natyror, nëse merret nga një grup me burime teknologjike, mund të rafinohet deri në 5.6kg material për armë me kalimin e kohës, thonë ekspertët. Kjo e bën të rëndësishme gjetjen e metalit që mungon.

“Të mos diturit e lokacionit të saktë të materialit bërthamor mund të paraqesë rrezik radiologjik, si dhe ngreh shqetësime për sigurinë bërthamore”, tha Grossi. Koha.net

NË FOKUS

Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
Shala- Kerstiqi
Përplasen Kërstiqi dhe Shala- “Kurrë mos e harro që jam serb e që e pranoj realitetin e Kosovës”
336524107_3440503419558543_7262121772771312521_n
Reagon Halil Kastrati: Djali im është mirë e shëndoshë
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
335745736_770412834416604_1430752914861605177_n
Dialogu apo Big Brother, qytetarët befasojnë në sondazhin e Emisionit të Mëngjesit (VIDEO)
336267086_595735819249913_2802709335561007739_n
Emocionuese, shqiptari nga Kosova - pilot i Forcave Ajrore Amerikane (Video)