Gazeta10

Zhvillimet në Mal të Zi, Gjukanoviq fillon iniciativën për rrëzimin e Dritan Abazovqit

Partia e Presidentit të Malit të Zi, Millo Gjukanoviqit, Partia SocialDemokrate (DPS), ka nisur iniciativën për rrëzimin e kryeministrit aktual të Malit të Zi, Drtian Abazoviq, raporton Gazeta10.

DPS thënë se është e hapur edhe për deputetët e tjerë për mocionin e mosbesimit.

Përmes një njoftimi thuhet se kjo marrëveshje do të pezullohet menjëherë pas zgjedhjes së Qeverisë së re.

Më tej thuhet se kjo marrëveshje bie ndesh me Kushtetutën e Malit të Zi.

“Marrëveshja e nënshkruar sot, e cila është në kundërshtim me Kushtetutën e Malit të Zi, do të pezullohet menjëherë pas zgjedhjes së Qeverisë së re”, thuhet ndër të tjera në njoftim.

Para pak minutash kryeministri aktual i Malit të Zi ka nënshkruar një marrëveshje me Kishën Ortodokse të Serbisë atje. / Gazeta10

NË FOKUS

plagosje
Këta janë dy personat e plagosur sonte në Prishtinë
1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
foto
Dalin pamjet e vjedhjes së makinës së kosovarit në Tale të Lezhës në vitin 2020 (VIDEO)
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë