Gazeta10

Osmani: Nëse duam demokraci të fortë kemi nevojë për qytetarë të fuqizuar

Në edicionin e dhjetë të Javës së Gruas me temën kryesore “Barabarësia: Parakusht për Ripërtërirje të Demokracisë” të organizuar nga Instituti Kombëtar Demokratik (NDI), presidentja e vendit Vjosa Osmani, falënderoi grupin e grave deputete të cilat sipas saj të inspiruara nga ikona e lirisë dhe pavarësisë, Madeleine Albrighte ecën përpara drejt fuqizmit të grave, me mbështetjen e NDI, raporton Gazeta10.

Ajo tutje ka thënë se nëse duam demokraci të fortë kemi nevojë për qytetarë të fuqizuar. Një demokraci e shëndoshë është një demokraci që frymon mbi parimet e jetësimit të barazisë gjinore.

“Kosova mbetet lider në rajon me dy gra presidente të shtetit, me një përbërje parlamentare përtej kuotes gjinore, grate në qeveri janë të përfaqësuara më shumë se kurrë”, ka deklaruar tutje Presidentje Osmani. /Gazeta10/

NË FOKUS

gresa
Gresa Behluli flet për gjendjen shëndetësore të babait të saj që u godit nga një veturë
shkurtja hajrushi
Burri i Shkurte Fejzës goditet nga një veturë
ermal
“Po lajmëroj largimin tim…”, Ermal Fejzullahu habit me postimn e fundit
policia-naten-1-600x347-1
Rast tragjik në autostradën ‘Arbën Xhaferi’: Kjo është e reja që u gjet pa shenja jete
hajrush shkurte
Spitali i Prizrenit deklarohet rreth gjendjes shëndetësore të burrit të Shkurte Fejzes
ajazi
Dy muaj pasi humbi fëmijën, ndërron jetë drejtoresha e Dhomës Ekonomike të gruas
gresa
Gresa Behluli del me një njoftim të rëndësishëm pasi babai i saj u godit nga një veturë
reagimi-Behluli
Burri i Shkurte Fejzës i reagon ashpër Shefqet Krasniqit, e quan atë psikopat