Gazeta10

Abdixhiku: 75 ditë pa Ministër të Shëndetësisë, skandalet në spitale kanë adresë

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka pasur kritika të ashpra për Qeverinë e udhëhequr nga Albin Kurti në lidhje me mos emërimin e Ministrit të Shëndetësisë, për plot 75 ditë.

Ai ka thënë se në vend se të flitet për spitale të reja, paga më të larta e më shumë pajisje e barna, “ne jemi në pritje të një ministri pas 75 ditëve”.

Abdixhiku i e ka quajtur Qeverinë e Kosovës, të paaftë e të papërgjegjshme, teksa ka shtuar se skandalet që po ndodhin së fundmi në spitalet e Kosovës, e kanë një adresë, duke lënë të nënkuptohet se ajo është Qeveria.

“Sot bëhen 75 ditë që Kosova nuk ka Ministër të Shëndetësisë; të tretin në më pak se dy vite qeverisje. Plot 75 ditë për të caktuar një përgjegjës – një njeri të vetëm – në krye të sektorit më të rëndësishëm të shoqërisë kosovare. As kaq pak s’mund të bëjnë! As kaq pak s’mund t’i japin shëndetësisë. Ndërsa, do të duhej të flisnim për spitale të reja, pajisje e barna më shumë, paga më të larta, shërbime më të denja e sigurime shëndetësore për qytetarë që shpenzojnë qindra miliona euro jashtë vendit – ne jemi në pritje të një ministri pas 75 ditëve. Dhe as kaq pak s’mund të bëjnë; as edhe një ministër ta caktojnë. Qeveri e paaftë. Qeveri e papërgjegjshme. Skandalet në spitalet tona kanë adresë!”, ka shkruar Abdixhiku.

NË FOKUS

pamjee
Pamje të rënda: Momenti kur të riun që u rrëmbye në Prishtinë, e hedhin nga vetura para Policisë
aks
Policia shpall në kërkim personat në foto, kjo është arsyeja
Vershime
Kjo zonë në Kosovë parashikohet të ketë stuhi të fuqishme dhe përmbytje pasditen e së martës
yllka
Ditë zie në familjen e Yllka Kuqit
poli
Pamje shqetësuese: Momenti kur i dyshuari plagosi me armë zjarri tre personat në Pejë
policii
Policja i dha fund jetës me armën e shërbimit – Arrestohet i dashuri, del mesazhi i fundit që i dërgoi 21-vjeçarja
ARTA-NITAJ
Arta Nitaj shtatzënë në pritje të fëmijës së parë
Lopa-1
Pamje kur ariu sulmon bagëtinë në një fermë të Vitisë