Gazeta10

Abdixhiku: Mësimet e Rugovës nuk të lejojnë të futesh në rrugë pa krye

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka publikuar fjalimin e tij të plot të mbajtur në Konferencën Ndërkombëtare “Rugova dhe Perëndimi”, organizuar nga Lidhja Demokratike dhe Fondacioni ‘Ibrahim Rugova’ në 25 vjetorin e lirisë.

Ndër të tjera Abixhiku aty ka thënë se liria e vendit erdhi edhe nëpërmjet zërave të largët të cilën s’na lanë vet.

“Erdhi nëpërmjet zërave të largët, që aso kohe na u bënë të afërt dhe në gjithë tmerrin e luftës e pafuqisë, ishin mes nesh për të na thënë se nuk ishim vet dhe s’do të mbeteshim vet. Na vinin nëpërmjet zërave të Bill Clinton, Tony Blair, Javier Solana, Ëesley Clark, Madeline Albright, Jamie Shea, Joshka Fisher, Massimo D’Alema, e përplot liderë e akterë tjerë botëror, që në orët më të rënda tona u gjindën krah nesh!

Prandaj jemi mirënjohës përherë.

Prandaj u jemi falënderues gjithherë!

Liria erdh siç e kishim besuar të gjithë!” – ka thënë mes tjera, i pari i LDK-së.

Fjalimi i plotë i Abdixhikut:

NË FOKUS

Përplasen ‘keq’ Ahmet-Geci: A je i bindur që ti ka vra shokët Hashim Thaçi?
Përplasen ‘keq’ Ahmeti-Geci: A je i bindur që ti ka vra shokët Hashim Thaçi?
Screenshot_15-1
Gani Germia jep deklaratën e fortë për ish menaxherin: Ai nuk është burrë hiq, ka 24 orë kohë për me e prish kontratën
LAJMI-I-FUNDIT
Aksident i rëndë, BMW ndahet në gjysmë (Pamje)
xhamia-600x330-1
E rëndë: Vdes në moshën 36 vjeçare hoxha Ekrem Kodraliu
ndii
NDI mohon se sondazhi për rënditjen e partive politike i publikuar sot në disa media është i tyre
hjg
“E çova në fushë dhe e vrava”, rrëfimi në polici i dajës që i mori jetën mbesës 11-vjeçare
arbeni
Arben Ahmeti dhe Gani Geci sqarohen pas degradimit në debat- deklaratat e plota të tyre
111
Ish menaxheri pengon rikthimin e Taynës, ia “bllokon” këngën e re në YouTube