Gazeta10

AKI ka rënë në grackën e BIA-s serbe? Çfarë po aludon Nexhmedin Spahiu?

Në një aksion të institucioneve të sigurisë së Kosovës ku janë të përfshirë Agjencia e Kosovës për Inteligjencë (AKI), Prokuroria Speciale dhe Policia, janë ndaluar dy persona të nacionalitet shqiptar si të dyshuar për veprën penale-spiunazhë.

Arrestimi i tyre ka qenë temë debati në emisionin ‘Politiko’ në Kanal10.

Politologu Nexhmedin Spahiu thotë se arrestimi i dy kosovarëve sot nën dyshimin për spiunazh mund të jetë grackë e shërbimit të BIA-s e në të cilës sipas tij, mund të ketë rënë AKI.

Sipas tij, kjo mund te jetë bëhet një veprim për të qenë gracë e shërbimit inteligjent tjetër e për të mbuluar diçka me të madhe, raporton gazeta10.

“Mund t të këtë ndodh edhe kjo. Këtë po e elaburoj me një shembull: Kam dëgjuar që shpeshherë mafia kur duan që të kapërcejnë kamionin me drogë, e gjejnë një taksiratli dhe ja dhanë dy kilogramë drogë për të kaluar nëpër kufi dhe në fund vet e lajmërojnë atë dhe policia e arrestojnë, ndërsa në anën tjetër këta bëjnë dasmë duke e kaluar kamionin me drogë”, ka thënë Spahiu. /Gazeta10/

NË FOKUS

Përplasen ‘keq’ Ahmet-Geci: A je i bindur që ti ka vra shokët Hashim Thaçi?
Përplasen ‘keq’ Ahmeti-Geci: A je i bindur që ti ka vra shokët Hashim Thaçi?
Screenshot_15-1
Gani Germia jep deklaratën e fortë për ish menaxherin: Ai nuk është burrë hiq, ka 24 orë kohë për me e prish kontratën
LAJMI-I-FUNDIT
Aksident i rëndë, BMW ndahet në gjysmë (Pamje)
xhamia-600x330-1
E rëndë: Vdes në moshën 36 vjeçare hoxha Ekrem Kodraliu
ndii
NDI mohon se sondazhi për rënditjen e partive politike i publikuar sot në disa media është i tyre
hjg
“E çova në fushë dhe e vrava”, rrëfimi në polici i dajës që i mori jetën mbesës 11-vjeçare
arbeni
Arben Ahmeti dhe Gani Geci sqarohen pas degradimit në debat- deklaratat e plota të tyre
111
Ish menaxheri pengon rikthimin e Taynës, ia “bllokon” këngën e re në YouTube