Gazeta10

Ambasadori i Bullgarisë rikonfirmon mbështetjen dhe rrugëtimin euroatlantik të Kosovës

Anëtarët e Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë, nën drejtimin e kryetares së Komisionit, Arbëreshë Kryeziu Hyseni, pritën sot në takim ambasadorin e Republikës së Bullgarisë në Kosovë, Hristo Gudjev.

Siç njoftoi kumtesa për media nga Kuvendi, fillimisht kryetarja Hyseni falënderoi shtetin bullgar për mbështetjen e vazhdueshme ndaj Kosovës në institucionet e BE-së, me theks të veçantë mbështetjen për liberalizimin e vizave. Ajo vlerësoi se Bullgaria duhet të vazhdojë ta përkrahë Kosovën edhe në të ardhmen, që të jetë pjesë e BE-së, Këshillit të Evropës, në NATO, si dhe në organizata tjera ndërkombëtare.

Ambasadori bullgar, Gudjev duke falënderuar anëtarët e Komisionit për mikpritjen theksoi se Bullgaria e ka mbështetur Kosovën edhe në të kaluarën, gjatë operacioneve të NATO-s dhe është ndër shtetet e para e cila e ka njohur pavarësinë e saj. Diplomati bullgar shtoi se shteti i ka mbështetur Kosovën edhe në procesin e liberalizimit të vizave dhe tani kjo mbështetje është duke vazhduar edhe në rrugëtimin euroatlantik.

Në vijim, anëtarët e Komisionit diskutuan për proceset aktuale në vend, duke falënderuar po ashtu njëzëri shtetin bullgar për mbështetjen që ka dhënë dhe vazhdon të japë ndaj vendit tonë, në proceset e tij zhvillimore dhe eurointegruese.

Gjatë këtij takimi u diskutua për fusha të ndryshme të interesit reciprok, ndërkaq u theksua nevoja e vazhdimit të bashkëpunimit mes dy vendeve, me theks të veçantë në rrafshin parlamentar.

NË FOKUS

Përplasen ‘keq’ Ahmet-Geci: A je i bindur që ti ka vra shokët Hashim Thaçi?
Përplasen ‘keq’ Ahmeti-Geci: A je i bindur që ti ka vra shokët Hashim Thaçi?
Screenshot_15-1
Gani Germia jep deklaratën e fortë për ish menaxherin: Ai nuk është burrë hiq, ka 24 orë kohë për me e prish kontratën
xhamia-600x330-1
E rëndë: Vdes në moshën 36 vjeçare hoxha Ekrem Kodraliu
ndii
NDI mohon se sondazhi për rënditjen e partive politike i publikuar sot në disa media është i tyre
arbeni
Arben Ahmeti dhe Gani Geci sqarohen pas degradimit në debat- deklaratat e plota të tyre
IMG_6519
Në këtë orë falet nesër Kurban Bajrami
Screenshot 2024-06-13 212130
"Kingji falë t'koft" - 3 vjet më vonë "Drenica" i bashkon dorën Gani Gecit e Arben Ahmetit
LAJMI-I-FUNDIT
Ky është i riu që e rrëmbeu 29-vjeçarin dhe kërkoi 30 mijë euro për lirimin e tij