Gazeta10

Andin Hoti pjesë e delegacionit në Ohër, kërkohet të diskutohet për të pagjeturit

Raporti: Egzona Shala

Përfaqësues të familjeve të të pagjeturve shprehen të zhgënjyer se nuk janë njoftuar se pjesë e takimit të së shtunës në Ohër do të merr pjesë edhe kryetari i komisionit qeveritar, Andin Hoti. Bajram Çerkini e Nysrete Kumanova kanë bërë thirrje që delegacioni të jetë i vëmendshëm, derisa janë shprehur skeptik se do të arrihet ndonjë zgjidhje për fatin e të pagjeturve, raporton Gazeta10.

“Ne i mbajmë ditë e natë sytë ka mediat se mos po na informojnë për të më dashurit tanë. Bimë në gjumë e nuk na merr gjumi ose i shpalosim fotografitë e më të dashurve tanë”.

Janë fjalët që më së shumti dëgjohen nga nënat, të cilat tash e mbi dy dekada janë në pritje të gjetjes së trupave të më të dashurve të tyre nga lufta e fundit në Kosovë.

E në takimin e 18 marsit në Ohër, ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, ndër të tjerash pritet të diskutohet për fatin e të zhdukurve.

Por, këta të fundit, nuk janë të njoftuar se pjesë e delegacionit të Kosovës për takimin e së shtunës, do të jetë edhe kryetari i Komisionit Qeveritar për Personat e Pagjetur, Andin Hoti.

Familjarët janë shprehur të zhgënjyer që Hoti, nuk u takua fillimisht me ta për të marrë edhe qëndrimet e tyre.

Ata thonë se presin që në takimin e 18 marsit, çështja e të pagjeturve të marrë epilog, pasi ky ka qenë edhe premtimi i kryeministrit të tanishëm, Albin Kurti.

Nysrete Kumnova, kryetare e shoqatës “Zëri i Nënave” ka bërë thirrje që të çështja e  zhdukurve të zbardhet.

Kanal 10, ka provuar të kontaktojë me Andin Hotin dhe zyrën e komisionit qeveritar, për të marrë më shumë sqarime, por gjatë gjithë ditës ata nuk janë përgjigjur.

Ndryshe, sipas propozimit evropian thuhet se palët pajtohen të thellojnë bashkëpunimin në të ardhmen në fushën e ekonomisë, shkencës dhe teknologjisë, transportit dhe konektivitetit, raportet në drejtësi dhe vendosje të ligjit, postë dhe telekomunikim, shëndetësi, kulturë, religjion, sport, ruajtje të mjedisit, persona të pagjetur dhe fusha tjera të ngjashme përmes arritjes së marrëveshjeve specifike. /Gazeta10/

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
auto_termet1575464846
Turqia goditet sërish nga tërmeti
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë